Nie będzie przesunięcia terminu wejścia w życie e-zwolnień

09 Lutego 2018, 10:45

Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na apel lekarzy dotyczący obowiązkowych e-zwolnień. Termin ich wejścia w życie nie zostanie przedłużony. To oznacza, że od 1 lipca lekarze nie będą już mogli wypisywać zwolnień w wersji papierowej.

O wycofanie się z wprowadzenia obowiązkowych e-zwolnień apelowali do rządu m.in. lekarze z OZZL, Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Naczelna Rada Lekarska. Wszystko wskazuje jednak na to, że zwolnienia w formie elektronicznej wejdą w życie zgodnie z planem, czyli od 1 lipca tego roku. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie.

Wszystko gotowe

ZUS jest gotowy na wprowadzenie e-zwolnień i kolejne wydłużanie ich wejścia w życie jest nieuzasadnione i nie przyniesie korzyści, na które wskazują w swoich wystąpieniach organizacje lekarskie - twierdzi MRPiPS. "Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS, zoptymalizowany został proces wystawiania zaświadczeń lekarskich, zwłaszcza w przypadku konieczności wystawienia zwolnienia pacjentowi, który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy i każdego z nich należy poinformować o niezdolności do pracy pacjenta" - informuje Ministerstwo. 

Ułatwienie dla lekarzy i pacjentów

E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi też pobierać w ZUS bloczków formularzy zwolnień. Od 1 grudnia 2017 r. istnieje też możliwość podpisywania elektronicznych zwolnień bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS. 

16,8 mln na dostosowanie systemu ZUS

"Zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy służą ubezpieczonym, a ZUS z tytułu ich obsługi nie czerpie żadnych korzyści" - podkreśla MRPiPS. " W celu realizacji ustawowego obowiązku dotyczącego udostępnienia w systemie ZUS możliwości wystawiania i obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich oraz udostępnienia lekarzom nowego sposobu podpisywania e-zwolnień, poniesione zostały nakłady finansowe na dostosowanie systemu informatycznego ZUS w wysokości 16,8 mln zł". - odpowiada Ministerstwo lekarzom.

O tym dlaczego lekarze apelują o zniesienie obowiązkowych e-zwolnień pisaliśmy tutaj.

AS

Źródło: OZZL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

hhhh Środa, 14 Lutego 2018, 8:50
Zobaczymy jak wszystko gotowe. Systemu testowego nie ma do tej pory :)
informatyk z korporacji Poniedziałek, 12 Lutego 2018, 10:23
Porażają nakłady topione w błoto na tzw. informatyzację służby zdrowia. Niestety trwa to od lat i winnych się nie znajdzie.
wiejski lekarz Sobota, 10 Lutego 2018, 19:24
A jak na ws gdzie pracujęi nie ma internetu połowę dnia bo jest obciążenie jedynej stacji tak wielkie a państwo polskie nie doprowadziło o zgodnie z prawem na"kablu" to jak wystwić zwolnienie?