MZ rezygnuje z blokowania niższej akcyzy dla małych browarów

09 Lutego 2018, 15:22

Akcyza dla małych browarów ma zostać obniżona o 50 proc. Taki plan miał jeszcze jako minister finansów Mateusz Morawiecki. Przeciwne zmianom było Ministerstwo Zdrowia. Co się w tej sprawie zmieniło?

Planowana przez rząd zmiana rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. poz. 4301 1440) ma na celu wprowadzenie zwolnienia od akcyzy w wysokości 50 proc. kwoty akcyzy stawki bazowej dla wszystkich podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hektolitrów piwa. Unijne przepisy to umożliwiają. 

Dziś na Komitecie Stałym Rady Ministrów ministerstwo zdrowia poinformowało o zmianie stanowiska - dowiedziała się Polityka Zdrowotna. Nie będzie blokować zmian w podatkach dla małych browarów. 

Cena a konsumpcja

Wcześniej opiniując propozycję obniżenia podatków resort zdrowia napisał: " (...) należy wskazać, że przedstawiona argumentacja całkowicie pomija jedną z podstawowych funkcji objęcia napojów alkoholowych podatkiem akcyzowym, a mianowicie interes zdrowia publicznego".

MInisterstwo Zdrowia podnosiło przy tym, że zgodnie z licznymi badaniami wyższa cena oznacza mniejszą konsumpcję, w tym przez młodzież. Dlatego obniżka akcyzy może spowodować większe spożycie alkoholu. Stanowisko w tej sprawie podpisał w listopadzie ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Po rekonstrukcji rządu zastąpił go Łukasz Szumowski. 

Część ekspertów zwracało jednak uwagę, że piwa z małych browarów są z reguły i tak droższe niż te produkowane masowo. 

Jaka skala zmiany?

Obecna stawka akcyzy na piwo, która wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra piwa, ma zostać obniżona do 3,90 zł. Obniżka będzie dotyczyć producentów piwa, którzy sprzedają do 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie.

Jak zapowiada wicepremier Morawiecki, rocznie na obniżeniu akcyzy dla browarów rzemieślniczych ubytki w budżecie państwa mają wynieść 70 mln zł. Zdaniem ministra finansów należy to posunięcie traktować jednak jako inwestycję.

Dynamicznie rosnący rynek

Według Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich pod koniec ubiegłej dekady w naszym kraju było zaledwie 30 podmiotów warzących piwo. Dziś jest ich już niemal 200. Chodzi m.in. o browary restauracyjne (w lokalu warzone i sprzedawane jest piwo), rzemieślnicze oraz inicjatywy kontraktowe. 

 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Artur Sobota, 10 Lutego 2018, 10:52
NIech SRBR nie gada głupot. "Pod koniec ubiegłej dekady: w 2009 było czynnych 65 browarów., Dziś mamy 211, a nie niemal. Nie liczących około setki kontraktowych.