Będą zmiany w funkcjonowaniu szpitali? Nowy pomysł MZ

12 Lutego 2018, 9:17

Między innymi o tym jak wyobraża sobie funkcjonowanie szpitali i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mówił dziś w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Jak zaznaczył w wywiadzie dla DGP minister zdrowia Łukasz Szumowski, właśnie trwają rozmowy z NFZ o dofinansowaniu procedur, do których są największe kolejki. MZ chce też promować tzw. "jednodniówki". - Pobyt w szpitalu więcej niż jeden dzień, jeżeli nie wymaga tego stan medyczny pacjenta, jest dla niego zagrożeniem i kosztem dla płatnika - powiedział Ł. Szumowski.

AOS z dofinansowaniem

Jak podkreślił minister: "Musi się znaleźć finansowanie. Chcę położyć nacisk na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, która powinna być lepiej wyceniona. Coraz częściej brakuje lekarzy specjalistów w publicznej służbie zdrowia, bo przechodzą do prywatnych placówek. To się musi zmienić".

"Ostre" i "tępe" dyżury zamiast łączenia

"Nie uważam, że to dobry pomysł. Sądzę, że rozwiązaniem mógłby być powrót do tzw. ostrych i tępych dyżurów. Przecież nie wszystkie szpitale muszą być w pełni gotowe na przyjęcie każdego rodzaju pacjenta i pracować pełną parą. A teraz tak jest. Mogą się podzielić. Wtedy ten szpital, który pełni dyżur ostry, otrzymywałby więcej pieniędzy. A ten z tępym nie musiałby mieć tylu specjalistów w pracy, część mogłaby być na dyżurze pod telefonem" - mówi minister zdrowia w wywiadzie da DGP.

Lekarstwo na braki kadrowe w szpitalach

"Najpierw oczywiście musimy przeanalizować rozłożenie geograficzne szpitali, a także świadczenia, których udzielają. Bo na pewno nie chcemy zwiększyć kolejek na oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. Również pacjenci musieliby otrzymać rzetelną informację, gdzie i jaki szpital ma dyżur. To jednak odciążyłoby szczególnie powiatowe szpitale, które mają największe problemy kadrowe" - podkreśla Ł. Szumowski.

 

AS

Źródło: DGP

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

brat Środa, 14 Lutego 2018, 13:11
Dyzury pod telefonem tworza patologie...pozniej sie okazuje ze lekarz xyz ma z dyzurow pod telefonem ponad kilkadziesiąt tysiecy zl( raport NIK)
pacjent z Krakowa Poniedziałek, 12 Lutego 2018, 9:30
Panie ministrze, proszę zapytać w NFZ, gdzie mieszańcy Krakowa (duże miasto, nieprawdaż?) mają nocną i świąteczną opiekę stomatologiczną. Pacjent ma obowiązek opłacać ZUS, lekarz ma obowiązek leczyć, a co z obowiązkiem NFZ, który za zebrane pieniądze ma zorganizować opiekę lekarską?