Nowa kampania NHS: najpierw zabierz dziecko do farmaceuty

12 Lutego 2018, 13:50

Rodzice małych dzieci z lżejszymi chorobami, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z farmaceutą, a nie z lekarzem rodzinnym. To przekaz z najnowszej kampanii NHS.

Kampania NHS jest wynikiem ankiety, która wykazała, że ​​tylko 6 proc. rodziców z przeziębionymi dziećmi w pierwszej kolejności udałoby się po poradę do farmaceuty.

Brytyjski NHS wylicza, że leczenie drobnych dolegliwości u lekarza rodzinnego bądź na izbach przyjęć kosztuje system 850 mln funtów rocznie.

Każdego roku jest około 18 milionów wizyt lekarskich i 2,1 miliona wizyt na izbach przyjęć z powodu niewielkich dolegliwości – odpowiada to kosztom wszczepienia ponad 220 tys. protez stawu biodrowego lub 880 tys. operacji zaćmy.

Potencjał farmaceutów niewykorzystany

Ankieta przeprowadzona wśród ponad 2 tys. osób w Anglii wykazała, że ​​35 proc. rodziców dzieci poniżej piątego roku życia trafia do lekarza rodzinnego, jeśli ich dziecko ma lekką chorobę, np.: ból ucha, biegunkę lub ból brzucha, a 5 proc. trafiło bezpośrednio na izbę przyjęć.

Badanie NHS wykazało również, że tylko 16 proc. dorosłych skierowałoby się do farmaceuty w przypadku niewielkich dolegliwości.

 

AS

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz