10 najbardziej efektywnych firm farmaceutycznych. Kto na liście?

13 Lutego 2018, 9:32

Gilead Sciences, Celgene i Biogen znalazły się na szczycie listy najbardziej efektywnych firm farmaceutycznych. Efektywność była mierzona wartością przychodu na pracownika w 2016 roku.

W przypadku Gilead Sciences sukcesem okazała się seria leków jest to jego seria leków na wirusowe zapalenie wątroby typu C, dla Celgene, to jest Revlimid, a dla Biogena – leki na stwardnienie rozsiane. 

Firmy stale usprawniają funkcjonowanie

Firmy farmaceutyczne stale oceniają swoje aktywa, usprawniają funkcjonowanie, szukają sposobów na kontrolowanie kosztów i wzmacnianie swojej pozycji, mając nadzieję na znalezienie równowagi między tym, jak duże mają plany i jak wygląda ich sytuacja finansowa.

Wszystkie firmy z pierwszej dziesiątki zestawienia najbardziej produktywnych firm farmaceutycznych, wykorzystało te narzędzia w ostatnich latach. Gilead dostał franczyzę leków na wirusowe zapalenia wątroby typu C w drodze wykupu Pharmasset w 2011 r. Firma AbbVie zarobiła 20,8 miliarda dolarów na portfolio onkologicznym, ale nadal w dużej mierze zysk firmy zależy od Humiry. Pfizer odsprzedał Nestle i oddzielił Zoetis.  

Wielkie koncerny poza listą

Firma Pfizer jest ostatnią, która zamyka listę, z oceną wydajności 0,55 miliona USD, ale takie giganty jak Roche, Takeda i Eli Lilly pozostają w tyle z wydajnością na poziomie odpowiednio: 0,53 miliona USD, 0,52 miliona USD i 0,51 miliona USD. 

AS

Źródło: Fiercepharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sr Wtorek, 13 Lutego 2018, 11:30
Imbruvica jest firmy Janssen