USA: Jest kompromis w sprawie budżetu na zdrowie

13 Lutego 2018, 10:55

Przywódcy republikańscy i demokratyczni ogłosili dwuletnią umowę budżetową, która zwiększy wydatki federalne na obronę, a także na kluczowe krajowe priorytety, w tym na wiele programów zdrowotnych.

Umowa zdaje się obejmować niemal wszystkie priorytety zdrowotne. Demokraci naciskali w ciągu ostatnich kilku miesięcy na odnowienie finansowania dla ośrodków zdrowia i szeregu programów zdrowotnych, dla których Kongres nie przewidział środków, a poprzednie wygasły już w zeszłym roku.

Kompromis

"Uważam, że osiągnęliśmy porozumienie budżetowe, z którego żadna ze stron nie jest do końca zadowolona, ale obie strony mogą być z niego dumne" - powiedział senator mniejszości Chuck Schumer.

Przywódcy Senatu wciąż negocjują ostatnie szczegóły porozumienia, w tym wielkość dofinansowania dla systemu publicznych ubezpieczeń.

Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki?

Zgodnie z ustaleniami, umowa obejmie 6 miliardów dolarów na finansowanie leczenia problemów zdrowia psychicznego i uzależnień od opioidów, 2 miliardy dolarów dodatkowego finansowania dla National Institutes of Health oraz dodatkowe czteroletnie przedłużenie programu ubezpieczenia zdrowotnego dla dzieci (CHIP).

Dla Medicare porozumienie oznacza m.in. załatanie dziury finansowej spowodowanej wydatkami na leki dla seniorów. Porozumienie to dałoby także podstawę do sfinansowania wielu bardzo ograniczonych ostatnio programów zdrowotnych. To około 7 mld dolarów w skali kraju dla publicznych ośrodków zdrowia opiekujących się około 27 milionami osób o niskich dochodach.

Zachęty dla lekarzy

Umowa zawarta w Senacie umożliwiłaby również sfinansowanie przez pięć lat programu wizyt domowych dla matek i noworodków. W roku 2016 program obsłużył około 160 tys. rodzin.

Dodatkowe środki mają też zachęcić lekarzy do wykonywania zawodu w rejonach, w których opieka medyczna funkcjonuje na niedostatecznym poziomie. Na ten cel ma zostać przeznaczone 500 milionów dolarów rocznie przez kolejne dwa lata. 

 

AS

Źródło: NBC News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz