Ł. Szumowski zapowiedział narodową debatę o docelowych rozwiązaniach w zdrowiu

14 Lutego 2018, 15:26

Zamiast koncentrować si głównie na gaszeniu pożarów i fragmentarycznych zmianach, nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski chce w ciągu najbliższego miesiąca ogłosić pomysł narodowej debaty na temat zdrowia, w której ustalono by długofalowe kierunki działań. Co jeszcze powiedział minister?

Łukasz Szumowski bierze dziś udział w konferencji w Belwederze poświęconej udziałowi pacjentów w decydowaniu o systemie ochrony zdrowia. Podkreślał, że bez pacjentów MZ nie ma racji bytu. 

 

Jaki model dialogu z pacjentami?

- Jednym z moich priorytetów jest dialog. Na świecie systemów organizacji ruchów pacjenckich jest bardzo wiele: począwszy od rozproszonych (np.: w Szwecji), czy jak w Danii gdzie przy dużym rozproszeniu jest jedna organizacja parasolowa - mówił minister. Które rozwiązania są lepsze, a które są gorsze? jak podkreślał Szumowski, obydwa mają zarówno plusy jak  i minusy.

Zawodowi pacjenci

- Wiadomo, że mniejsze organizacje są bliżej pacjenta. Pozwalają na efektywne realizowanie się osób, które chcą działać pro publico bono. Ale jest to trudny partner dla Ministerstwa Zdrowia, ponieważ trudno rozmawiać na raz z kilkuset organizacjami. Plusem organizacji scentralizowanych jest łatwiejszy dialog, ale minusem jest z kolei to, że mamy już niemal zawodowych pacjentów - mówił Łukasz Szumowski. - W mojej opinii w Polsce mamy system pomiędzy centralnym a rozproszonym. Mamy dużą liczbę organizacji pacjenckich, ale mamy też organizacje parasolowe, które powinny reprezentować większe zgrupowania pacjentów. Dla mnie to jest kluczowe - mówił minister zdrowia.

Wielka debata z interesariuszami

Jak zapowiedział minister Szumowski, w ciągu najbliższego miesiąca zostanie ogłoszona duża, narodowa debata o zdrowiu.

- Chcielibyśmy usiąść do rozmów o docelowym modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce. Debata ma wypracować też coś w rodzaju konstytucji pacjenta. Co chcielibyśmy dostać w zamian za składkę na zdrowie, którą płacimy? Czego Polacy chcą od systemu ochrony zdrowia? To pacjenci powinni odpowiedzieć na te pytania - mówił minister.

- Oczywiście na partnerskich prawach w tej debacie muszą uczestniczyć również pracownicy medyczni, zarządzający, samorządy, rząd, eksperci, ale podstawą tego wszystkiego jest pytanie co pacjent chce osiągnąć za składkę, którą płaci. I tutaj organizacje pacjenckie są kluczowe. Wydaje mi się, że to jest odpowiednia struktura, która może nam dać bardzo konkretne i bardzo proste odpowiedzi. To są rozwiązania możliwe do realizacji. Takich rozwiązań potrzebujemy - podkreślał Szumowski. 

Na 15-30 lat

Zdaniem ministra powinniśmy porozmawiać o kierunkach zmian na kolejne przynajmniej kilkanaście lat, a nawet 30 lat. Podkreśla, że dyskusja taka może trwać wiele miesięcy, a nawet rok, ponieważ trzeba wypracować rozwiązania godzące różne potrzeby i interesy. 

Aleksandra Kurowska

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz