Pilotaż środowiskowej
Są już przepisy dotyczące pilotażu opieki środowiskowej w psychiatrii. Jak podkreśla Szumowski, mają one zwiększyć dostęp do świadczeń poza szpitalami, ale do tego niezbędna jest jeszcze poprawa finansowania świadczeń. Ta ma nastąpić niedługo - poprzez szybszą ścieżkę, czyli zastosowanie mnożników przez NFZ. Wtedy za wybrane procedury może płacić np. 1,1 czy 1,2 obecnej stawki, bez czasochłonnego procesu pełnej taryfikacji. Rozmawiał już na ten temat z szefem NFZ Andrzejem Jacyną.
Minister zwrócił uwagę, że stawki te obecne są różne w różnych regionach kraju, do czego trudno znaleźć uzasadnienie. I zapowiedział wyrównanie ich w górę.
Psychiatria dziecięcia priorytetem: będą ścieżki rozwoju
Łukasz Szumowski podkreśla, że szczególny problem jest w psychiatrii dziecięcej, w której bardzo brakuje lekarzy. Choć jest ona już teraz traktowana jako specjalizacja priorytetowa, co wiąże się z lepszą stawką dla rezydentów, to chętnych bardzo brakuje. Jak uważa MZ wynika to m.in. z tego, że młodzi psychiatrzy dziecięcy nie mają ścieżek rozwoju w szpitalach. I w tym zakresie ministerstwo chce opracować dla nich program.
Poradnie przed szpitalem
Ministerstwo chce też wzmocnić opiekę dla dzieci i młodzieży na poziomie poradni pedagogiczno-psychiatrycznych. Jak podkreśla Łukasz Szumowski, wiele problemów powinno rozwiązywać się na tym poziomie, poprzez pracę z dzieckiem i jego rodziną. Tymczasem zdarza się, że młoda osoba z depresją trafia z powodu braku dostępu do innych form pomocy, od razu do szpitala.
Aleksandra Kurowska