ICZ Matki Polki z największymi inwestycjami od 25 lat (wideo)

05 Lipca 2018, 12:26 Maciej Banach, Marcin Gruchała

Nowe sale dla rodzących, remont dziecięcego Szpitalnego Oddziału ratunkowego, utworzenie pediatrycznego centrum urazowego i Breast Cancer Unit - to tylko niektóre z inwestycji już realizowanych lub zaplanowanych na najbliższe lata w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Opowiada nam o nich prof. Maciej Banach, dyrektor placówki. Aby nadrobić zaległości inwestycyjne szpital wyda 45-55 mln zł. Jakoś ma iść w parze z dobrymi warunkami dla pacjentów i personelu.  

ICZ Matki Polki jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Ma też najwyższy stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii. Pomimo to standard infrastruktury dostępnej dla pacjentów i lekarzy odbiegał od poziomu świadczonych usług. Aby nadrobić te braki szpital przejdzie kompleksowe inwestycje o łącznej wartości 45-55 mln zł.

Nowy SOR i lądowisko dla helikopterów

- Rozpoczęliśmy remont SOR-u dziecięcego. Będzie to pierwszy SOR z takiego zdarzenia w województwie łódzkim. Inwestycja obejmie również powstanie pediatrycznego centrum urazowego – mówił prof. Maciej Banach, dyrektor ICZ Matki Polki. Podkreślał, że koszt inwestycji opiewa na prawie 30 mln zł.

W planach inwestycji Instytutu jest również wybudowanie nowego lądowiska dla helikopterów. Obecne znajduje się po drugiej stronie ulicy, co wydłuża czas transportu chorego na sale operacyjną. Ponadto operacja samego transportu pacjenta wymaga współpracy ze strażą pożarną, która na czas lądowania i przeniesienia pacjenta musi zablokować drogę.  

Nowoczesny oddział onkologiczny

- Kolejnymi inwestycjami w kolejce jest kompleksowy remont oddziału onkologicznego. Inwestycja obejmie renowację oddziału chirurgii onkologicznej oraz dwóch oddziałów chirurgii ginekologii onkologicznej – mówił prof. Banach. Inwestycja w Breast Cancer Unit na poziomie 14 mln zł, ma zapewnić najwyższy, światowy standard opieki nad kobietą z podejrzeniem lub już zdiagnozowanym nowotworem piersi.

Onkologia kliniczna uzupełnieniem kompleksowej opieki nad pacjentem

- Niezależnie od inwestycji uzyskaliśmy kontrakt na świadczenia z zakresu onkologii klinicznej – mówił prof. Banach. Pozwoli to Instytutowi na kompleksową opiekę pacjentów, zarówno chirurgicznie jak i prewencyjnie. Ponadto - co jest niezwykle istotne z perspektywy podejścia do chorób, możemy leczyć pacjentów przez chemioterapię i prowadzić konsultacje z zakresu onkologii klinicznej – dodał.

Samowystarczalność szpitala

- Tworzymy i remontujemy na nowo aptekę szpitalną, tak żebyśmy mieli możliwość własnego wyrobu cytostatyków, które są potrzebne w kontekście zwiększającej się liczby pacjentów onkologicznych - mówi prof. Banach. Ponadto nowe możliwości przysłużą się szpitalowi w przygotowywaniu żywienia dzieci z niedoborem masy ciała. - Teraz będziemy samowystarczalni – mówił prof. Banach.

Poród w godnych warunkach

- Instytut jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności, świadczącym kompleksowe usługi dla pacjentów. Największym problemem Instytutu była konkurencyjność pod względem jakości sal, łazienek i bloków położniczych względem innych szpitali – mówił prof. Banach. Podkreśla, że kiedy przyszedł do szpitala poważnych inwestycji nie było od 25 lat. - Krok po kroku doprowadzimy do tego, aby bloki porodowe wyglądały jak bloki najlepszych szpitali w Polsce i Europie. Chcemy podzielić izbę przyjęć na planową i ostrą, aby kobiety z zaplanowaną wizytą nie musiały tracić czasu w poczekalniach. Myślę, że nasz oddział będzie najbardziej przyjazny dla pacjenta w Polsce – dodał.

- Wiemy, że oprócz zwracania uwagi na bezpieczeństwo, kobiety w ciąży cenią sobie rodzenie w godnych warunkach. W ciągu roku do półtora uda nam się osiągnąć pożądany efekt – zapewniał profesor.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz