CBOS: Polacy pozytywnie oceniają dostęp do lekarzy poz, a negatywnie - do specjalistów

09 Lipca 2018, 11:18 Pacjent i kolejki

Większość Polaków pozytywnie ocenia dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zaś dostęp do lekarzy specjalistów jest zaliczany do najgorzej notowanych aspektów funkcjonowania opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego badania CBOS.

Jak pokazało badanie, uwzględniając porady i świadczenia otrzymywane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zdecydowana większość badanych pozytywnie oceniła kompetencje lekarzy. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że lekarze są kompetentni i znają się na tym co robią, przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych.

Ponadto 65 proc. Polaków uważa, że lekarze angażują się w swoją pracę i zależy im na tym, aby pomóc pacjentom. Co czwarty badany (25 proc.) nie zgodził się z takim stwierdzeniem. Większość badanych (59 proc.) uważa ponadto, że wykorzystywana jest nowoczesna aparatura medyczna.

Pozytywnie o dostępie do lekarzy poz

Dwie trzecie Polaków (68 proc.) uważa, że do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można dostać się bez trudności, a co trzeci badany (30 proc.) ocenił dostępność negatywnie.

58 proc. ankietowanych uznało, że nawet w nocy można liczyć na natychmiastową pomoc lekarską, a 31 proc. nie zgodził się z tym stwierdzeniem.

Ponad połowa badanych (57 proc.) twierdzi, że lekarze poz właściwie rozpoznają na czym polegają problemy pacjentów i podejmują odpowiednie decyzje co do dalszego postępowania, a 28 proc. badanych była przeciwnego zdania.

Co pacjenci ocenili najgorzej?

Do najgorzej notowanych aspektów funkcjonowania opieki zdrowotnej ankietowani zaliczyli dostępność wizyt u specjalistów oraz badań diagnostycznych, a także niewystarczającą liczbę personelu medycznego w szpitalach.

Zdecycowana większość Polaków (83 proc.) stwierdziła, że nie jest łatwo dostać się na wizytę do specjalisty, a przeciwnego zdania było zaledwie 13 proc. badanych. Na pytanie czy potrzebne badania diagnostyczne można wykonać szybko i bez większych trudności negatywnie odpowiedziało 66 proc. ankietowanych, a pozytywnie - 29 proc.

Zbyt mało personelu w szpitalach

Ponadto według pacjentów, liczba personelu w szpitalu jest niewystarczająca. Uważa tak 70 proc., a 13 proc. nie zgadza się z takim stwierdzeniem.

Ponad połowa pacjentów (58 proc.) zaprzeczyła twierdzeniu, że bez problemu można umówić wizytę na dogodną dla siebie godzinę, tak aby nie zwalniać się z pracy, lekcji czy zajęć. Co trzeci badany (34 proc.) twierdził, że nie ma z tym problemu.

Źródło: CBOS

AK

Polecamy także:

W jakich poradniach specjalistycznych leczą się Polacy?

Kolejki do świadczeń rosną, kolejny raport WHC to potwierdza

GUS o ambulatoryjnej opiece. Placówek przybywa

Plan NFZ na 2019 r.: ile dokładnie wyda na świadczenia?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz