MZ: trwają prace ws. Międzyresortowej Koordynowanej Opieki nad Pacjentem z SM

07 Sierpnia 2018, 12:23 Ministerstwo Zdrowia

Trwają prace nad Projektem pn. Międzyresortowa Koordynowana Opieka nad Pacjentem ze Stwardnieniem Rozsianym przy udziale ekspertów neurologów (leczących pacjentów z SM) oraz organizacji pacjenckich - informuje wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

W odpowiedzi na interpelację poseł Krystyny Wróblewskiej w sprawie pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, wiceminister wyjaśnił, że planowany program zakłada stratyfikację pacjentów na 4 grupy opieki w zależności od stanu fizycznego i psychicznego pacjenta oraz od stopnia zaawansowania choroby.

- Jednocześnie program zakłada utworzenie centrów wiedzy dla całej populacji pacjentów chorych na SM w Polsce. W opiece nad pacjentem na poszczególnych etapach rozwoju choroby będą uczestniczyć, poza podmiotami związanymi z terapią tych pacjentów, podmioty i organizacje zapewniające opiekę socjalną i społeczną, czyli w założeniu Ministerstwo Rodziny, ZUS, KRUS, PFRON oraz jednostki samorządu terytorialnego - informuje MZ.

Będzie pilotaż programu

W zależności od grupy, do której pacjent zostanie zakwalifikowany przez specjalistów, działania socjalne i terapeutyczne będą dostosowywane adekwatnie do potrzeb w części socjalnej lub terapeutycznej.

- Prace nad pierwszym etapem wdrożenia obejmującym przede wszystkim terapię pacjentów w grupie 3 są na ukończeniu. Rozwiązanie ma być realizowane w formie pilotażu prowadzonym przez NFZ w ramach istniejących świadczeń gwarantowanych w wybranych ośrodkach koordynacyjnych - wyjaśnił Z.Król.


Powstanie rejestr chorych na SM?

Odnosząc się do pytania o możliwości wprowadzenia rejestrów osób chorych na stwardnienie rozsiane, wiceminister wskazał, że istnieje możliwość wprowadzenia rejestru osób chorych na stwardnienie rozsiane, prowadzonego przez organy administracji publicznej.

- Wniosek o utworzenie takiego rejestru (...) już wpłynął. Został złożony przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jednostka ta prowadzi rejestr obejmujący kilka województw i funkcjonujący od 2013 roku. Wniosek zawiera informację o tym, że w rejestrze zebrano dane o ponad 6 000 chorych - wyjaśnił Z.Król.

Zapewnił, że wniosek zostanie poddany analizie, a Minister Zdrowia widzi potrzebę budowania rejestrów medycznych i korzyści wynikających z ich funkcjonowania, jednak konieczne jest ustalanie szczegółów dotyczących rejestrów w ramach analizy zasadności utworzenia rejestru (rozwiązań technicznych: np. kwestii interoperacyjności i praw autorskich do oprogramowania).

Źródło: sejm.gov.pl

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Janusz T. Środa, 08 Sierpnia 2018, 12:33
leczenie w Polsce sm jest na marnym poziomie, Choruję 10 lat, a lekarze jak mało co wiedzą o tej chorobie,tak się cały czas nic nie zmienia. Nie spotkałem neurologa z prawdziwego zdarzenia, który umiał by pomóc właściwie jakikolwiek sposób w tej przypadłości. Gdybym sam sobie nie pomagał,ćwiczył,korzystał z masaży,to bym już dawno przestał chodzić. Coraz bardziej nie jestem w stanie korzystać prywatnie z tych możliwości i obawiam się, że mogę niedługo dołączyć do koleżanek i kolegów nie chodzących. Niech to Państwo da szansę tym chorym, pracowali tyle lat dopóki byli zdrowi, a teraz Państwo nie pomysłu jak im pomóc...