MZ zaprasza do programu PracoDawca zdrowia

10 Sierpnia 2018, 13:49 ministerstwo

Promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów) - to główny cel programu PracoDawca Zdrowia organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Przedsiębiorcy mogą otrzymać specjalny certyfikat, który potwierdzi, że dbają o zdrowie swoich pracowników.

- ​​​​​​​Program „PracoDawca Zdrowia” został stworzony z myślą nie tylko o pracodawcach, ale przede wszystkim o pracownikach. Główną misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów) - czytamy w komunikacie na stronie MZ.

Kto może ubiegać się o certyfikat

O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy.
 
Jakie kryteria należy spełnić
 
Kapituła, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu medycyny, promocji praktyk zdrowotnych oraz przedstawiciele środowisk pracowniczych, będzie przyznawać certyfikat pracodawcy, który spełnia następujące warunki:
1.    Promuje aktywny styl życia pracowników.
2.    Zwalcza palenie tytoniu wśród pracowników.
3.    Nie pozwala na sprzedawanie i konsumpcję napojów alkoholowych na terenie instytucji.
4.    Wspiera badania profilaktyczne pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. 
5.    Podejmuje działania promujące wśród pracowników zdrowy styl życia i odpowiednie odżywianie.
6.    Uświadamia pracownikom konieczność wykonywania przeciwnowotworowych badań profilaktycznych.
7.    Działa na rzecz ograniczenia stresu swoich pracowników.
8.    Wykorzystuje fundusz socjalny do działań wspierających zdrowie pracownika – wspomaga aktywność fizyczną i wypoczynek pracowników. 
9.    Współfinansuje lub przynajmniej aktywnie wspiera kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym, a w szczególności nowotworowym.
10.  Chroni swoich pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.
Certyfikat wydawany na trzy lata
 
Wniosek, którego wzór znajduje się na stronie internetowej MZ, pracodawcy po wypełnieniu powinni przesyłać do resortu zdrowia.
 
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a certyfikat przyznawany jest na 3 lata – po upływie tego okresu konieczne jest ponowne wykazanie spełniania kryteriów.
 
Datę i miejsce wręczania certyfikatu ustala Kapituła. Znakiem graficznym programu może posługiwać się każdy pracodawca, który otrzymał certyfikat. Laureaci mają prawo publikować informację o przyznaniu nagrody w ramach swoich działań promocyjnych.
 
Źródło: MZ
 
AW
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz