Przypomnijmy, że w środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, jednak w czwartek Sejm głosami PiS i Kukiz'15, odrzucił ten wniosek i skierował projekt do dalszych prac w komisji.
Redakcja Polityki Zdrowotnej przeanalizowała jak zagłosowali lekarze-parlamentarzyści Lekarze posłowie nie unikną konsekwencji zawodowych?
A. Matyja w liście przypomniał, że samorząd zajął jednoznacznie negatywne stanowisko wobec obywatelskiego projektu uważając, że stwarza on zagrożenie dla interesu publicznego i grozi powrotem chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane. Rada skierowała w czwartek apel do parlamentarzystów, aby odrzucili projekt NRL do lekarzy parlamentarzystów: etyka zakazuje propagowania postaw antyzdrowotnych
W apelu tym NRL przypomniała wszystkim lekarzom, także tym którzy sprawują funkcje publiczne, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powołaniem lekarza jest m.in. zapobieganie chorobom, a lekarze mają obowiązek działania zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej.
- Odnosząc się do głosowania w Sejmie samorząd lekarski liczy, że ostatecznie parlamentarzyści będący lekarzami zajmą w tej sprawie stanowisko zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej i będą głosowali przeciwko projektowi. - Lekarze nie powinni bowiem w żaden sposób przykładać ręki do uchwalania szkodliwych dla zdrowia przepisów - podkreślił prezes Rady.
Bardzo zły przykład
Według samorządu lekarskiego, mimo, że głosowanie dotyczyło kwestii formalnej i nie miało charakteru merytorycznej oceny co do utrzymania w Polsce obowiązkowych szczepień ochronnych, to jednak lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem nad ustawą "dają bardzo zły przykład".
- Należy ubolewać, że jako lekarze - nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca - czytamy w liście.
Wiedza medyczna ponad zobowiązaniami politycznymi
Samorząd oczekuje, że lekarze biorąc udział w pracach nad przepisami dotyczącymi zdrowia, będą zawsze kierować się przede wszystkim posiadaną wiedzę medyczną i oceną sytuacji zdrowotnej, a nie różnorodnego rodzaju zobowiązaniami politycznymi.
Jak zapowiedział prezes Rady, samorząd lekarski będzie bardzo uważnie obserwować przebieg debaty parlamentarnej i baczyć, aby wypowiedzi posłów - lekarzy nie odbiegały od powszechnie akceptowanych standardów wiedzy medycznej.
Źródło: NIL
BPO