Chorzy na raka marszem przez Polskę

20 Czerwca 2016, 11:49

W sierpniu br. chorzy na raka oraz ich bliscy już po raz 4. będą mogli wspólnie wziąć udział w inicjatywie Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie. Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem: „Żeglowanie po lądzie, czyli Wielki Ogólnopolski Marsz Granicami Polski”.

 

Czwarta edycja akcji, której organizatorem jest Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie, będzie polegała na pokonaniu 100 km w ciągu 7 dni przez 34 grupy uczestników imprezy. Wszystkie grupy mają razem okrążyć Polskę.

Żeglowanie oraz tygodniowe maszerowanie jest bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych – uważają organizatorzy akcji. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht lub robi pierwszy krok, by pokonać trasę 100 km, nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie, czy strach go nie sparaliżuje. Czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie, burzy, deszczu, przeszywającym zimnie, zmęczeniu ogarniającym całe ciało, tak samo podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej – podkreślają przedstawiciele Fundacji. Po OnkoRejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi .Takie poczucie niezłomności jest bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu łatwiej integrują się ze społeczeństwem i radzą sobie z przeciwnościami losu – przekonują organizatorzy marszu.

Celem projektu jest uaktywnienie osób z problemami onkologicznymi. Chcemy przekonać innych, że choroba nie musi izolować i prowadzić do samotności, a wręcz przeciwnie - powinna budzić ludzką solidarność i jednoczyć ludzi. Ważnym celem naszych działań jest zwrócenie uwagi wszystkich Polaków na wagę profilaktyki i zaakcentowanie, że okresowe badania diagnostyczne i wczesne wykrycie raka dają szansę nawet na stuprocentowe wyleczenie – podkreślają przedstawiciele Fundacji. Chcemy również pokazać, że da się żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka - że można i warto pokonywać własne słabości i życiowe ograniczenia, by czerpać radość z każdego dnia - dodają organizatorzy.

JS

Źródło: Fundacja OnkoRejs

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz