MZ oferuje rezydentom podwyżkę 3,75 zł netto/h

22 Czerwca 2016, 7:56

Wzrost minimalnego gwarantowanego wynagrodzenia o ok 3,75 zł netto za godzinę pracy, rozłożony na 5 lat – taką propozycję podwyżki usłyszeli rezydenci podczas wczorajaszego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Zapisy te znalazły się w projekcie ustawy ws minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych, który Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przekazał uczestnikom spotkania. Porozumienie Rezydentów OPZZ na swoim profilu na Facebook’u nie kryje rozczarowania.

Spotkanie Komisji Trójstronnej odbyło się wczoraj. Uczestniczyli w nim przedstawiciele pracowników, pracodawców i strona społeczna. Porozumienie Rezydentów OZZL reprezentowali Łukasz Jankowski i Krzysztof Ostaszewski.

W krótkiej relacji z tego spotkania, którą zamieścili na swoim profilu rezydenci nie kryli rozczarowania propozycją MZ: wzrost minimalnego gwarantowanego wynagrodzenia o ok 3,75 zł netto/godzinę pracy. Wzrost ten ma być rozłożony na 5 (słownie: pięć) lat – czytamy - Nie. Nie mylicie się, nie macie problemów z oczami. Oczywiście Minister przedstawił swoje wyliczenia nieco inaczej, ale my raczej umiemy liczyć. Projekt zakłada dla nas wzrost do 2021 [roku – red.] do 3980 zł brutto – podsumowali tę propozycję.

Jak deklarują przedstawiciele PR OZZL w czasie spotkania wyrazili swoje zaniepokojenie taką propozycją informując Ministra Radziwiłła o potencjalnej reakcji młodych lekarzy - Obawiam się, że jeśli wrócę do moich koleżanek i kolegów i powiem im, że została nam zaproponowana podwyżka o niecałe 4 zł/h pracy, to dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu – relacjonują przedstawiciele PR OZZL.

PR OZZL zapowiada kolejne akcje, w ramach których młodzi lekarze mają głośno akcentować swoje niezadowolenie i domagać się wprowadzenia zmian w warunkach pracy rezydentów i zasadach ich wynagradzania. Jak deklarują kolejnym krokiem ma być „urlop na żądanie”, który wezmą młodzi lekarze jednego dnia w całej Polsce.

Źródło: PR OPZZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz