Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, stomatolodzy i ratownicy medyczni – najciekawsze nazwiska zdrowotnych kandydatów do Parlamentu

19 Października 2015, 14:24

Przed nami ostatnie dni kampanii wyborczej, w której po raz pierwszy od lat służba zdrowia nie jest tematem numer jeden. Ta kampania jednak ze „zdrowiem” obchodzi się dość delikatnie. Sprawdziliśmy więc jaką reprezentację ma służba zdrowia na listach Komitetów, które zarejestrowały się w całym kraju: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy, .Nowoczesnej, Ruchu Kukiz’15, Komitetu KORWiN i Partii Razem.

O mandat sejmowy powalczy w sumie 130 lekarzy: najwięcej – 33 - na listach PO. (.Nowoczesna wystawia 24 medyków, PIS-22, PSL-20, Lewica-13, KORWiN-11, Kukiz – 5 a Partia Razem-2). Okręgami, w których reprezentacja lekarska jest największa są Gliwice i Kraków. Tam o fotel na Wiejskiej powalczy 13 lekarzy (aż 4 z jednej listy .Nowoczesnej w Krakowie).  Natomiast w Gdańsku wyborcy nie mają szans wybrać lekarza – żaden Komitet nie wystawił przedstawiciela tej grupy zawodowej.

Najbardziej znane nazwiska lekarskie to w Platformie Obywatelskiej: Premier Ewa Kopacz (jedynka w Warszawie), Bartosz Arłukowicz (ostatni na liście w Szczecinie), Prof. Marian Zembala na jedynce w Katowicach oraz prof. Alicja Chybicka (obecnie Senator) -jedynka we Wrocławiu. Prawo i Sprawiedliwość wśród lekarzy wystawia do Sejmu obecnego szefa Komisji Zdrowia Tomasza Latosa (jedynka w Bydgoszczy) oraz Andrzeja Sośnierza na 7 miejscu na liście w Katowicach (byłego szefa NFZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego). W Koszalinie mamy ciekawy pojedynek dwóch lekarzy, którzy otwierają listy PO i PIS - dr Czesław Hoc obecny wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia i dr Marek Hok obecny szef sejmowej Podkomisji ds. Zdrowia Publicznego.

Pielęgniarki, które w ostatnich tygodniach protestowały na ulicach Warszawy, wystawiają na listach znacznie mniejszą reprezentację. W całym kraju startuje ich zaledwie 46. Najwięcej znalazło się na listach PIS (10), a wśród nich Jolanta Szczypińska – „jedynka” w Gdyni. Z tego samego okręgu startuje z list Zjednoczonej Lewicy Dorota Gardias, b. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. 

Poza tym do Sejmu startuje aż 17 stomatologów i tylu samo farmaceutów, w tym obecny Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz (nr 9 na podlaskiej liście PIS).

Niezwykle uboga jest reprezentacja ratowników medycznych – zaledwie dwóch (z podlaskiej listy Zjednoczonej Lewicy  i na liście PSL w Opolu).

O miejsce w Senacie ubiega się natomiast 22 lekarzy, wśród których do najciekawszych nazwisk należą kandydaci PIS: Grzegorz Religa (syn Prof. Zbigniewa Religi) startujący w Gliwicach, oraz walczący o mandat w Radomiu obecny wicemarszałek Senatu i szef sztabu wyborczego PIS - Stanisław Karczewski. Najbardziej rozpoznawalnym kandydatem  „zdrowotnym” Platformy Obywatelskiej wydaje się być Rafał Muchacki, obecny szef senackiej Komisji Zdrowia, startujący w Bielsku-Białej. Rozpoznawalnymi nazwiskami są także startujący jako kandydaci niezależni: w Warszawie Konstanty Radziwiłł (b. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej) oraz w Elblągu Wojciech Maksymowicz (minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka).

W kolejnych dniach będziemy rozmawiać z kandydatami z jakim planem i pomysłem na służbę zdrowia wybierają się do Parlamentu.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz