Prokuratura: Śledztwo prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień przez urzędników MZ. Latos: Dobrze, że ta sprawa będzie wyjaśniona

Informacje o wszczęciu śledztwa potwierdził portalowi Polityka Zdrowotna prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. O sprawie informowaliśmy już wczoraj, dziś poprosiliśmy prokuraturę o szczegóły.

Jak poinformował rzecznik, śledztwo zostało wszczęte w dniu 12 października 2015 r. w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ. Śledztwo jest prowadzone w sprawie przekroczenia w roku 2012 uprawnień przez urzędników Ministerstwa Zdrowia poprzez niewłaściwą interpretację przepisów ustawy o refundacji leków oraz ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie wysokości marży hurtowej obowiązującej polskiego przedsiębiorcę hurtowego przy sprzedaży hurtowej leków przedsiębiorcy zagranicznego, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 par. 1 kk.

Jak informuje prokuratura, do chwili obecnej przesłuchano zawiadamiającego  –  Tomasza Latosa. W toku śledztwa prokuratorzy zamierzają uzyskać dokumentację od zawiadamiającego i z Ministerstwa Zdrowia. Prokuratura zapowiada także przesłuchania pracowników Ministerstwa Zdrowia w charakterze świadków.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy także posła Tomasza Latosa, który powiedział nam, że najważniejsze, że ta sprawa zostanie wyjaśniona a wykładnia w tej sprawie będzie wreszcie jasna: – Leki są potrzebne, pacjenci starają się je otrzymać, a mają utrudniony do nich dostęp, bo równolegle wyjeżdżają one za granicę. Takiej sytuacji tolerować nie można, zwłaszcza że  –  choć to niejedyna przyczyna – jest wynikiem takiej, a nie innej interpretacji urzędników Ministerstwa. Musimy mieć pełną jasność w tej sytuacji, wtedy, mam nadzieję, ten niekorzystny dla pacjentów proceder się ukróci – stwierdził Latos.

Już wczoraj Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym zapewnia, że nie ma mowy o aferze lekowej i publikuje opinie prawne. Dziś rzecznik prasowy nie chciał więcej komentować sprawy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą  „O co chodzi w aferze lekowej”, która  przedstawia całość problemu wraz z dotychczasowymi opiniami prawnymi.

Informacje o wszczęciu śledztwa podało wczoraj radio TOK FM.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz