Zdrowotne zapowiedzi tygodnia

03 Lipca 2016, 18:47

W tym tygodniu zbiera się Sejm (wtorek-czwartek) i Senat (środa-czwartek). W Sejmie zaplanowano m.in. głosowanie tzw. ustawy tytoniowej i omówienie projektu planu finansowego NFZ na rok 2017. Intensywnie pracować będą zespoły parlamentarne oraz Komisja Zdrowia, która na wtorek ma zaplanowane posiedzenie, w czasie którego Minister Zdrowia ma wyjaśnić zmiany kompetencyjne w resorcie w odniesieniu do ostatnich doniesień medialnych dot. wiceministra Krzysztofa Łandy. Także we wtorek Rada Ministrów ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Co jeszcze w tym tygodniu?

Tydzień rozpocznie się od poniedziałkowego (4.07.2016) posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która zajmie się m.in. programami leczenia zaawansowanego raka szyjki macicy oraz ostrej białaczki limfoblastycznej.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma przyjąć projekty nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (wprowadza m.in. nowe regulacje dotyczące inwestycji) i ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (m.in. przywraca staż podyplomowy).

We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Sejmu. Posłowie będę m.in. głosowali tzw. ustawę tytoniową, nad którą prace Komisja Zdrowia zakończyła dwa tygodnie temu. Sejmowa Komisja Zdrowia zbierze się podczas tego posiedzenia trzy razy:

 • we wtorek (5.07.2016) o godz 17:00 posłowie zajmą się planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok;
 • w środę (6.07.2016) o godz. 12:00 odbędzie się specjalne posiedzenie, w czasie którego Minister Zdrowia ma przedstawić informację na temat zmian kompetencyjnych w nadzorze Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w odniesieniu do informacji medialnych dotyczących wiceministra Krzysztofa Łandy". Zwołanie takiego posiedzenia zapowiedział już w zeszłym tygodniu Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji;
 • w środę (6.07.2016) o godz. 13:30 wstępnie zaplanowano wspólne posiedzenie komisji Zdrowia oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi – posłowie zbiorą się jeśli w czasie drugiego czytania projekty ustawy tytoniowej zostaną zgłoszone poprawki.

W tym tygodniu zbiera się również Senacka Komisja Zdrowia – we wtorek ((5.07.2016) zaplanowano na godz 12:00 posiedzenie, którego tematem będzie “Opieka nad noworodkiem w Polsce - stan aktualny i potrzeby”.

Także na wtorek zaplanowano posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej  na temat funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie potrzeb osób starszych oraz na temat rehabilitacji osób starszych. Posiedzenie rozpocznie się o godz 15:30.

Na ten tydzień w Parlamencie zaplanowano także kilka posiedzeń zespołów parlamentarnych:

-       we wtorek (5.07.2016):

 • godz. 11:00 - Parlamentarny Zespół ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej, który będzie dyskutowała nad założeniami do projektu ustawy o POZ.
 • godz. 14:00 - Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów będzie omawiał raport Polskiego Towarzystwa Onkologicznego nt. “Analiza kosztów wybranych świadczeń onkologicznych w Polsce”.
 • godz. 15:00 - Parlamentarny Zespół ds. Stwardnienia Rozsianego omówi stan obecny i perspektywy w diagnostyce i programach lekowych.

-       w środę (6.07.2016)

 • godz. 10:00 - Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki zajmie się problemem roli lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w rozpoznawaniu hipercholesterolemii rodzinnej w Polsce.
 • godz. 11:00 - Parlamentarny Zespół ds. zdrowia publicznego omówi kwestie suplementacji diety.
 • godz. 14:00 - Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów będzie się zajmował sytuacją i problemami chorych na mukowiscydozę.
 • godz. 15:00 - Parlamentarny Zespół ds. Onkologii omówi sytuację epidemiologiczną oraz terapeutyczną w zakresie czerniaka projekt ustawy dotyczący korzystania z solariów przez dzieci i młodzież.
 • godz. 16:00 - Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Ochrony Zdrowia zajmie się rolą lecznictwa szpitalnego w zmieniającym się demograficznie społeczeństwie z uwzględnieniem referencyjności szpitali.

Redakcja 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz