Plan reformy zdrowia jeszcze w tym tygodniu

04 Lipca 2016, 11:06

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł w tym tygodniu ma przedstawić plan reformy zdrowia. Do tej pory do najważniejszych zapowiedzi szefa resortu zdrowia należały likwidacja NFZ i zwiększenie nakładów na służbę zdrowia o prawie 40 proc. Jak zapewnia K. Radziwiłł priorytetem jest zagwarantowanie wszystkim dostępu do leczenia.

Minister zdrowia podkreśla, że jego działania zmierzają do zagwarantowania Polakom równego i powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej, który - jak zaznacza w wywiadzie udzielonym Gazecie Prawnej - jest określony w konstytucji. Wydaje się, że dla K. Radziwiłła likwidacja NFZ nie jest celem reformy a jednym z jej skutków. Wymiana instytucji takich jak NFZ będzie efektem przejścia z powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych do uprawnień obywatelskich, czy tzw. rezydenckich.

Konstanty Radziwiłł nie definiuje jednak terminu uprawnień rezydenckich. Zwraca uwagę na możliwość wzorowania się na krajach skandynawskich podczas dookreślania grupy objętej tego typu ubezpieczeniem. Zdaniem ministra powinno się objąć wszystkich obywateli ubezpieczeniem, z wyłączeniem tych, którzy na stałe mieszkają za granicą. Ta grupa obywateli nie może być pewna, że minister zdrowia włączy ich do grona uprawnionych. Z kolei takie ubezpieczenie będzie mogło zostać przyznane osobom legalnie przebywającym w Polsce ale nie posiadającym polskiego obywatelstwa.

Zdaniem szefa resortu zdrowia proponowane zmiany nie będą kosztowne. Dzięki profilaktyce i szybkiej diagnostyce na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej uda się w przyszłości ograniczyć liczbę pacjentów cierpiących na poważne i drogie w leczeniu choroby. Minister zdrowia zapewnia, że bariera dostępu do lekarza rodzinnego zostanie zniesiona.

K. Radziwiłł podkreśla, że postara się przekonać rząd do przyjęcia ustawy o systematycznym wzroście środków przeznaczanych na ochronę zdrowia w Polsce. Projekt Radziwiłła ma wejść w życie na przełomie 2017 i 2018 r.

JS

Źródło: gazetaprawna.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Państwo opiekuńcze Środa, 06 Lipca 2016, 18:03
Jakoś się doturlamy do końca kadencji, a w następnej to już na pewno nic nie zrobimy. Identycznie jak platfusy.
I jak komuszki. Zepewnimy równy dostęp do nieistniejących świadczeń. A może powołać pełnomocnika rzadu do spraw równego dostępu albo zespół roboczy ekspercki rządowy albo komisje parlamentarnestosowne.
obserwator zza chmry Wtorek, 05 Lipca 2016, 7:42
Chciałem pogratulować programu
dzięki systematycznemu wzrostowi kolejek
na pewno partia rządząca wygra nastepne wybory
KAJA Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 11:42
Weź ty chłopie już nic nie psuj i nie kombinuj....tobie nie chodzi o reformę ale o jakąkolwiek zmianę aby się ciebie nie czepiali ,że nic nie robisz....słuchaj innych , to nie boli. Nie rób swoim rozumem , bo on źle myśli. Podaj się do dymisji, zrobisz najlepsza zmianę w ochronie zdrowia