UK: czy NHS po Brexicie będzie miał problem z kadrami medycznymi?

05 Lipca 2016, 11:30

Brytyjczycy głosując za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą przyczynić się do stworzenia nowego problemu Brytyjskiemu sektorowi ochrony zdrowia. NHS obawia się, że lekarze i pielęgniarki z krajów UE pracujący obecnie w UK  zaczną szukać pracy w innych państwach członkowskich.

Według danych NHS obecnie w Wielkiej Brytanii przebywa ok. 130 tys. pracowników medycznych z UE. Szacuje się, że 10 % z nich to lekarze a 5 % stanowią pielęgniarki. Istnieje realne ryzyko, że Ci ludzie ponownie zaczną się zastanawiać nad swoim życiem w UK, tym bardziej, że wartość funta spada – powiedziała dyrektor biura europejskiej konfederacji NHS Elisabetta Zanon. Jeśli Ci pracownicy zrezygnują, odczujemy braki w kluczowych sektorach systemu opieki zdrowotnej - dodała.

Pierwsze trudności z rekrutacją pracowników opieki medycznej pojawiły się już w hrabstwie West Yorkshire. Aby przeciwdziałać problemom NHS rozpoczęła na Twitterze kampanię  #LoveOurEUStaff.

Były minister zdrowia Wielkiej Brytanii Lord Andrew Lansley uważa, że należy zastanowić się nad rozwiązaniami chroniącymi prawa pracowników sektora zdrowotnego z UE. A. Lansley przestrzega, że Brytyjczycy mogą nie być w stanie sami zaspokoić ewentualnych braków kadrowych w tej dziedzinie.

Obecny minister zdrowia próbuje uspokoić niepokoje społeczne i stara się przekonać pracowników systemu opieki zdrowotnej pochodzących z państw członkowskich UE do pozostania w Wielkiej Brytanii. Wszyscy musimy teraz zrobić wszystko co w naszej mocy aby zapewnić zagranicznym pracownikom opieki zdrowotnej poczucie bezpieczeństwa. To jest w naszym interesie - apeluje J. Hunt. Robicie wspaniałą robotę dla swoich pacjentów, jesteście najważniejszą częścią naszego NHS. Cenimy Was – dodaje minister zdrowia.

JS

Źródło: bbc.com

Foto: Twitter NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz