MZ: ustawa o POZ do końca tego roku. Co z pielęgniarkami i położnymi?

05 Lipca 2016, 12:22

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiada, że resort zdrowia do końca tego roku powinien przedstawić założenia a następnie projekt ustawy o POZ. Zapewnia, że dokumenty będą szeroko konsultowane i uspokaja pielęgniarki, które obawiają się o swoją niezależność.

Dwa tygodnie temu zakończył prace ministerialny zespół ekspertów, którzy przygotowali analizę funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej i strategię systemowych rozwiązań  dla tego obszaru. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapewnia, że obecnie analizowane są wyniki prac zespołu. Materiał ten nie jest wiążący dla resortu zdrowia. Na jego podstawie mają zostać opracowane najpierw założenia do projektu ustawy, które będą szeroko konsultowane. Dopiero w kolejnym etapie MZ przygotuje projekt samej ustawy, która również przejdzie całą ścieżkę legislacyjną – z konsultacjami międzyresortowymi i społecznymi.  Daleka droga przed nami – powiedział P. Warczyński – Powinniśmy zakończyć prace do końca tego roku – zadeklarował.

Jednocześnie P.Warczyński podkreślił, że ustawa o POZ będzie dotyczyła głównie kwestii organizacyjnych i będzie się odnosiła przede wszystkim do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a w mniejszym stopniu do pielęgniarek poz. Odpowiedział tym samym na niepokoje, jakie zgłaszają środowiska pielęgniarek i położnych.

Przypomnijmy, że pielęgniarki i położne sprzeciwiają się tworzeniu wspólnych list pacjentów przez lekarza, pielęgniarkę i położną poz. Domagają się zapewnienia niezależności ich zawodu. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w oficjalnym stanowisku przekazanym do Ministerstwa Zdrowia domaga się uwzględnienia postulatów środowiska przy pracach nad ustawą o POZ:

1. w odniesieniu do zapisu umożliwiającego tworzenie zintegrowanych zespołów medycyny rodzinnej - NRPiP uważa, że zaproponowane w projekcie rozwiązania pozbawią pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej samodzielności zawodowej, a w konsekwencji samodzielności gospodarczej przedstawicieli tych zawodów wykonujących praktyki zawodowe;

2. w odniesieniu do propozycji wprowadzenia do systemu podstawowej opieki zdrowotnej wspólnych list pacjentów dla lekarza, pielęgniarki i położnej - zdaniem NRPiP takie rozwiązanie musi doprowadzić do uzależnienia pielęgniarek i położnych od lekarzy, a także w konsekwencji do likwidacji samodzielności tych zawodów medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej;

3. w sprawie wspólnego finansowania świadczeń w zakresie lekarza, pielęgniarki i położnej - NRPiP stoi na stanowisku, że osobne finansowanie jest bardziej transparentne.

Wiceminister Warczyński wielokrotnie apelował dziś w Sejmie do przedstawicieli środowiska pielęgniarek i położnych o zachowanie spokoju i cierpliwość do czasu przedstawienia przez resort zdrowia konkretnych rozwiązań.

Źródło: Sejm, NRPiP 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

alfa Środa, 13 Lipca 2016, 23:13
Dobra zmiana dla Porozumienia Zielonogórskiego.
ALICJA Środa, 06 Lipca 2016, 15:13
Następny kłamca....doskonale wiemy co planujecie !!!! napchać lekarzom kieszenie naszym kosztem!!! co za bzdury wygaduje. Radziwiłł już pokazał swoją ścieżkę przemian w POZ !