Ustawa tytoniowa przegłosowana. E-papierosy odejdą do lamusa?

07 Lipca 2016, 11:54

Jak wynika z nowo przyjętej ustawy z e-papierosów nie będzie można już korzystać w miejscach publicznych. Niepełnoletni zostali objęci zakazem ich kupna, przegłosowano także zakaz reklamy i promocji tych produktów.

Wczoraj przegłosowane przez sejm zmiany dotyczące elektronicznych papierosów przypominają w wielu miejscach regulacje obejmujące klasyczne wyroby tytoniowe. Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 396 posłów, przeciw było 46, od głosu wstrzymało się 7 posłów.

Efektem nowelizacji ustawy są ograniczenie związane z używaniem e-papierosów. Konsumenci tych produktów zostali objęci zakazem korzystania z nich w miejscach publicznych, podobnie jak w przypadku palaczy tradycyjnych papierosów. Kolejną analogię widać w przepisach dotyczących tego, kto może kupić same e-papierosy i płyn niezbędny do korzystania z nich. Tak jak w przypadku „analogowych” papierosów nabywca papierosów elektronicznych musi mieć ukończone 18 lat.

Zmiany dodatkowo wprowadzają zakaz sprzedaży tzw. papierosów smakowych, czyli tych o charakterystycznym zapachu. Tu należy zaznaczyć, że na razie wyłączono spod zakazu papierosy mentolowe. Wprowadzono także zmiany dotyczące klasycznych papierosów. Na opakowaniach swoich wyrobów producenci będą musieli umieścić ostrzeżenia zdrowotne, które będą miały zapobiegać sięganiu po papierosy przez osoby młode. Ostrzeżenia mogą mieć formę tekstową, graficzną, a także mieszaną. Dodatkowo wprowadzono zakaz reklamy i promocji tych produktów.

Celem przegłosowanej ustawy jest m.in. wdrożenie regulacji dyrektywy tytoniowej przyjętej w 2014r.

JS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sergiusz Piątek, 08 Lipca 2016, 10:57
rozumiem zakaz sprzedaży nieletnim, nawet zakaz palenia w miejscach publicznych, ale co im przeszkadza sprzedaż internetowa? pewnie i tak ludzie to jakoś obejdą, vapuję Foof'a od ponad roku i wolałbym nie być zmuszony do powrotu do fajek