NFZ należy zliwkidować. Nie sprawdził się w zarządzaniu pieniędzmi

20 Października 2015, 8:11

O szczegółach likwidacji NFZ oraz programach wyborczych innych partii rozmawiamy  z posłem Tomaszem Latosem, przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia i kandydatem PiS z Bydgoszczy.

Ryszard Petru proponuje utworzenie czterech konkurujących ze sobą funduszy zamiast jednego NFZ, Lewica proponuje, żeby wszyscy obywatele byli ubezpieczeni, czyli likwidację systemu e-WUŚ, a Platforma dodatkowe ubezpieczenia. Co na to PiS?

PiS ma swój program i on jest zupełnie inny od tego, o czym pani redaktor powiedziała. My uważamy, że należałoby zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia jako instytucję, która nie sprawdziła się w zarządzaniu naszymi pieniędzmi. Chcemy, aby te pieniądze przepływały przez budżet państwa, również w tym celu, aby były większe nakłady niż te dotychczasowe na ochronę zdrowia, wzbogacone o pieniądze, które są w budżecie państwa. Podział tych pieniędzy nadzorować będą wojewodowie. Oczywiście będą do tego powołane stosowne instytucje, które będą na bieżąco te pieniądze dzielić, musi być jakiś system kontraktowania, ale nadzór nad tą instytucją będzie miał wojewoda. Nie chodzi bowiem tylko o kwestię podziału pieniędzy, ale również sposobu i tego, według jakich kryteriów będziemy to robić. My uważamy, że najwyższa pora postawić na jakość w ochronie zdrowia i to oceniać i nagradzać – dostępność, jakość, efekty leczenia. Oczywiście nie da się tego wszystkiego realizować bez określenia lokalnych planów potrzeb zdrowotnych i sposobów zrealizowania tych potrzeb. Musimy wiedzieć, co na danym terenie jest potrzebne, co funkcjonuje w tej chwili być może w sposób właściwy i jest właściwa ilość łóżek i właściwa dostępność, a co jest niedofinansowane, jakich łóżek brakuje, w co należy w związku z tym inwestować, co należy rozwijać na danym terenie, jak również należy kształcić i wtedy myślę, że można będzie też je odpowiednio kontraktować i obywatelom na danym terenie tę odpowiednią dostępność zapewnić. Pamiętajmy też, że będą i są takie dziedziny, jak choćby transplantologia, które będą wymagały spojrzenia ogólnopolskiego, nie regionalnego, tylko ponadregionalnego.

Czy są jakieś punkty zbieżne w programie PiS i innych partii?

Jest to coś innego, niż proponuje Nowoczesna Ryszarda Petru, coś innego, niż proponuje Lewica, choć my też uważamy, że system e-WUŚ należy zlikwidować patrząc chociażby na zapisy konstytucji, gdzie każdy obywatel powinien mieć zapewniony dostęp do leczenia. System e-WUŚ ma straszne błędy i w dalszym ciągu pacjenci ubezpieczeni są wykazywani jako nieubezpieczeni, co najważniejsze –  NFZ nie chce za nich płacić, mimo tego że nie ma żadnych powodów, żeby tej płatności nie realizować. Całość jest droższa i niepotrzebnie bardziej absorbująca niż uzyskane efekty. Zgodnie z konstytucją należy wszystkich obywateli ubezpieczeniem objąć i to jest jeden z plusów przeprowadzenia tych pieniędzy przez budżet państwa. Z kolei Platforma praktycznie w ogóle nie ma pomysłu, bo chce kontynuacji tego, co jest w tej chwili plus ubezpieczenia dodatkowe, o których mówi od co najmniej 8 lat, i ja się cieszę, że tego nie zrealizowała, ale tyle są warte jej zapowiedzi.

A czy program PiS-u wyklucza dodatkowe ubezpieczenia?

Program PiS-u będzie zakładał pewną sukcesywność i kolejność realizacji. My nie mamy w programie ubezpieczeń, czy dodatkowych, czy komplementarnych i uważamy, że jeżeli w ogóle, to jest to ostatni element systemu. Dopiero wtedy gdy system będzie już uporządkowany i będzie dobrze funkcjonował. Na uporządkowanie systemu potrzeba kilku lat i ja ogromnie żałuję, że to ostatnie 8 lat przez Platformę zostało zmarnowane.

Czyli mapy potrzeb zdrowotnych, które w tej chwili przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, przydadzą się w realizacji Państwa programu?

Jeżeli ministerstwo to w końcu zrealizuje, ale przypominam, że za chwile mamy wybory, więc zakładam, że nie to kierownictwo Ministerstwa będzie oceniać i określać mapy potrzeb zdrowotnych. Poza tym nie z pozycji Ministerstwa, ale przede wszystkim z udziałem struktur regionalnych. I wreszcie Ministerstwo powinno realizować te działania, które wielokrotnie zapowiadało. Ja wciąż oczekuję na naprawę pakietu onkologicznego i nie rozumiem, dlaczego jest to zapowiadane na listopad, a nie jest realizowane już od kilku miesięcy.

Rozmawiała: Agnieszka Gołąbek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz