Rząd będzie premiował firmy farmaceutyczne produkujące w Polsce

08 Lipca 2016, 12:27

Firmy produkujące w Polsce leki będą premiowane? Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rozwoju zakłada wsparcie dla producentów leków i wyrobów medycznych z fabrykami w Polsce.

„Tornado” to wspólny projekt szefów resortów zdrowia i rozwoju, który ma premiować firmy farmaceutyczne produkujące leki i wyroby medyczne w naszym kraju. Projekt wprowadzi preferencje i dodatkowe punkty w procesie kwalifikacji do refundacji. Wszystko po to aby rozwijać biznes, który zapewnia ok. 100 tys. miejsc pracy w Polce.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia przy pracach nad projektem należy szczególnie uważać aby zachować zgodność z przepisami wspólnotowymi oraz aby nie naruszyć zasad zdrowej konkurencji. Jeżeli jednak wszystkie zainteresowane firmy będą miały równe szanse na spełnienie wymogów uczestnictwa w projekcie, nie powinno być problemów z wejściem projektowanych zmian w życie. Eksperci wskazują, że niektóre firmy, mimo prowadzonych inwestycji w Polsce, z przyczyn niezależnych nie będą mogły produkować w naszym kraju, choćby ze względu na specyfikę wytwarzanych produktów i warunki niezbędne do ich powstania.

Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Piotr Błaszczyk nie jest pewny co do słuszności formy projektu. Firmom, które mają w Polsce produkcję, zależy na wsparciu, nie preferencjach. Mam tutaj na myśli m.in. obecność na liście refundacyjnej, wsparcie finansowe, prac badawczych, czy ulgi podatkowe. Dzisiaj refundacja produktów krajowych firm farmaceutycznych jest szacowana na około 2,5 mld zł. Tyle samo dzięki tym firmom, wynoszą wpływy do budżetu państwa – bezpośrednie i pośrednie- powiedział Piotr Błaszczyk dla Pulsu Biznesu.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że szczegółowe założenia projektu trafią do uzgodnień wewnętrznych jeszcze w lipcu tego roku.

JS


Źródło: Puls Biznesu

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz