Na wykazie MZ mniej leków zagrożonych brakiem dostępności

13 Lipca 2016, 14:41

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Znajduje się na nim o ponad 70 medykamentów mniej niż na poprzedniej liście z czerwca tego roku. Dla pacjentów oznacza to łatwiejszy dostęp do leków.

Na najnowszym wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności znajduje się 169 produktów w różnych postaciach i dawkach. Poprzedni wykaz - z czerwca 2016 roku - zawierał 240 pozycji. Zgodnie z nowym wykazem może brakować m.in. szczepionki skoniugowanej przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi, HBV i Hib, leków w żylnej terapii zakrzepowo-zatorowej oraz w leczeniu raka jajnika. Nie powinno być natomiast problemu z dostępem m.in. do leków immunosupresyjnych oraz medykamentów stosowanych w leczeniu alergii i chorób płuc, które znajdowały się na poprzednim wykazie ministra zdrowia.

Zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne na specjalną listę ministra zdrowia wpisuje się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Resort publikuje wykaz tych leków przynajmniej raz na dwa miesiące. 

AS

Źródło: mz

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz