Będzie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

15 Lipca 2016, 12:05

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie zgłaszał potrzebę utworzenia pełnomocnika dla osoby wobec, której złożono wniosek o umieszczeniu w szpitalu bez jej zgody. Jak zapewnia minister zdrowia prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego są na ukończeniu.

W 2014 r. w Polsce na oddziałach psychiatrycznych szpitali ogólnych leczyło się ok. 85 tys. pacjentów. W strukturze zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania leczonych w warunkach ambulatoryjnych dominowały zaburzenia nerwicowe (1120 leczonych na 100 tys. ludności) oraz zaburzenia nastroju (840 leczonych na 100 tys. ludności). W sumie te dwie grupy diagnoz stwierdzono u prawie 47% ogółu pacjentów leczonych w tych trzech poradniach. Jak wynika z danych GUS blisko co 9 pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, głównie z powodu zespołu uzależnienia, a co 50-ty z powodu zaburzeń psychicznych, spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, od wielu lat stara się on doprowadzić do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie nowymi przepisami pełniejszych gwarancji praw osób umieszczanych w szpitalach psychiatrycznych. Rzecznik chciałby stworzyć instytucję pełnomocnika dla osoby, która zostałaby umieszczona w szpitalu bez swojej zgody.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prace nad nowelizacją ustawy są na ukończeniu. Zgodnie z zapowiedziami K. Radziwiłła nowe regulacje mają zawierać wszelkie niezbędne przepisy, umożliwiające wdrożenie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przepisy zwiększające gwarancję ochrony praw osób objętych reżimem prawnym ustawy.

JS

Źródło: rpo, gus

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz