Jakimi tematami zdrowotnymi zajmie się dziś Parlament?

19 Lipca 2016, 9:13

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która reguluje kwestie wydawania opinii dot. nowych inwestycji w ochronie zdrowia. Nowelizacją zajmą się posłowie sejmowej Komisji Zdrowia. Do Senatu trafił projekt ustawy, która implementuje unijną dyrektywę tytoniową. Sejm przyjął projekt 7 lipca. Teraz nowelizacją zajmie się senacka Komisja Zdrowia. 

Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych implementuje unijną dyrektywę tytoniową do polskiego porządku prawnego. Dziś prace nad projektem rozpoczyna Senat. Początek posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia zaplanowano na godz. 10. Ustawa wprowadza m.in.: obowiązek umieszczania mieszanych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów zajmujących 65% zewnętrznego obszaru opakowania, obowiązek informowania przez producentów o wszystkich składnikach używanych do produkcji papierosów. Ustawa wprowadza również zakaz stosowania aromatów. Wyjątkiem są papierosy mentolowe, na które ustanowiono okres przejściowy do 2020 r.

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która ma uregulować kwestie wydawania opinii dot. nowych inwestycji w ochronie zdrowia. Resort zdrowia oczekuje, że dzięki jednolitym zasadom w tym zakresie będzie można uniknąć powstania inwestycji, które z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych nie są zasadne. Opinie dotyczące nowych inwestycji zdrowotnych mają być wydawane przez wojewodów  przede wszystkim w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych i priorytety polityki zdrowotnej. Opinia na temat celowości danej inwestycji ma być niezbędna przy składaniu ofert konkursowych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozytywna – będzie dodatkowo premiowana. Początek posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia o godz. 15.

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz