K. Radziwiłł: wkrótce propozycja reformy systemu ochrony zdrowia

19 Lipca 2016, 9:51

Finiszujemy z przygotowaniem propozycji reformy systemu ochrony zdrowia – powiedział minister Konstanty Radziwiłł w dzisiejszych Sygnałach Dnia PR1 i dodał, że wypracowany w resorcie zdrowia kierunek zmian, zostanie zaprezentowany w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch.

Jedną z propozycji zmian w systemie ochrony zdrowia ma być przedstawienie sposobu na zwiększenie nakładów na zdrowie do poziomu podobnego jak w innych krajach UE. Według koncepcji resortu zdrowia nakłady te mają rosnąć etapami, przez kilka kolejnych lat. Docelowo na zdrowie ma być przeznaczane 6 proc. PKB. Nikt nie może się spodziewać, że stanie się to z dnia na dzień – mówił dziś minister K. Radziwiłł. Sytuacja pacjentów w związku z niedofinansowaniem służby zdrowia nie jest w Polsce najlepsza – powiedział i dodał, że dziś nie stać nas na wiele drogich procedur, które na  świecie są standardem.

K. Radziwiłł odniósł się także do zapowiadanego na wrzesień strajku pracowników służby zdrowia i krytykowanego przez środowisko projektu ustawy o wynagrodzeniach minimalnych. Trzeba pamiętać o tym, że niepokoją się także pracodawcy, że nie będzie ich stać na wypłatę takich płac, jakie zaproponowaliśmy w projekcie ustawy. Jest to dopiero pierwsza propozycja, nad którą będziemy pracować – zadeklarował minister i dodał, że płace są najbardziej gorącym tematem, ale służba zdrowia jest dla pacjentów.

AS

Źródło: PR 1

Foto: Jacek Konecki/PR

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

ala Wtorek, 19 Lipca 2016, 16:02
No chory człowiek!!! służby zdrowia nie ma od 1999r , bo służyć można było w wojsku !!!! My nie jesteśmy służącymi!!! a skoro jesteśmy dla pacjentów to czemu lekarze zarabiają pięciocyfrowe sumy i dałeś w tym roku lekarzom POZ już parę podwyżek. ty myśl co ty mówisz !!!! Myślisz ,że ludzie nie umieją czytać, słuchać. Ile jeszcze czasu będziesz okłamywać opinię publiczną ( myślisz,że ktoś uwierzył w twoje dukane kłamstwa w CZD ?!) Dajcie mu bilet w jedną stronę !!!!!
jakub Wtorek, 19 Lipca 2016, 22:01
Lekarze i pięciocyfrowe sumy... Chyba na tej samej zasadzie co pielęgniarki w CZD mają ponad 5000. Brutto, na kontrakcie, przy 400 godzinach pracy, na stanowisku kierowniczym. Wtedy ewentualnie. Ja nie mam nawet 2000 pensji, a lekarzem jestem. Pięciocyfrową sumę osiągam w pół roku... Więc proszę nie rozsiewać tych kłamstw i niedomówień sterowanych przez rząd. Wszyscy jesteśmy opłacani żenująco i wszyscy powinniśmy razem walczyć o zmianę tego stanu rzeczy. Spotkać się 24 września w Warszawie na wspólnej manifestacji i razem kroczyć po lepsze jutro. Po to powstało Porozumienie Zawodów Medycznych, po to dogadało się 9 związków zawodowych. Bez zjednoczenia nic się nie zmieni i będą nas mamić podwyżkami, które ledwo sięgają zwykłej waloryzacji. Tu jest potrzebna rewolucja i żaden minister jej nie zrobi z własnej woli. Tylko my, wszyscy, zjednoczeni, możemy tego dokonać. Dlatego zapraszam w imieniu swoim i PZM do działania!
rez Wtorek, 19 Lipca 2016, 14:07
Służba zdrowia jest dla pacjentów, a minister dla obywateli i co z tego wynika. Ze i jedni i drudzy mają być źle wynagradzani?
obserwator Środa, 20 Lipca 2016, 10:15
To może w każdym zawodzie ustalimy pensje minimalną, co to za głupie pomysły, jak się nie podoba to mogą iść do Biedronki. Po podwyżki do pracodawcy a nie do ministra/premier.