Co dalej z Narodowym Programem Zdrowia?

20 Lipca 2016, 11:58

Narodowy Program Zdrowia na lata 2016 - 2020 wciąż nie trafił na posiedzenie rządu. Może to oznaczać, że 140 mln zł przeznaczonych na jego realizację w tym roku przepadnie. Z informacji resortu zdrowia wynika, że projekt Programu trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Ma go rozpatrzyć Komisja Prawnicza. Dopiero potem trafi pod obrady Rady Ministrów. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 był gotowy już pod koniec ubiegłej kadencji. Za jego opracowanie odpowiadała autorka ustawy o zdrowiu publicznym, ówczesna wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Nowe kierownictwo resortu zdrowia wprowadziło do Programu kilka zmian. Pojawiły się w nim m.in. dodatkowe cele operacyjne. Jednym z nich jest na przykład polityka prokreacyjna. Ostatecznie resort zakończył prace nad projektem i pod koniec lutego skierowało go pod obrady Rady Ministrów. Do dziś Narodowy Program Zdrowia nie został jednak przyjęty. Może to oznaczać, że 140 mln zł przeznaczonych na jego realizację, przepadnie. Kwota ta nie przechodzi na kolejny rok. Nawet jeśli program zostanie przyjęty w drugiej połowie roku, na realizację działań pozostaną niecałe trzy miesiące. Najpierw trzeba rozpisać konkurs ofert i dać organizacjom pozarządowym czas na zgłoszenie projektów.

Ministerstwo Zdrowia broni się, że program jest rozpatrywany przez Komisję Prawniczą w Rządowym Centrum Legislacji i wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów. Zdaniem ekspertów może to jednak potrwać. Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że opóźnienia mogły mieć przyczyny formalne – brak źródeł finansowania po stronie realizatorów podległych innym resortom.

AS

Źródło: Rzeczpospolita

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz