Ponad połowa seniorów robi błędy przy przyjmowaniu leków

20 Lipca 2016, 13:14

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii wskazują, że ponad połowa seniorów przyjmuje pięć lub więcej leków dziennie. Niestety wielu z nich robi to w niewłaściwy, często zagrażający zdrowiu sposób.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii prowadzili przez półtora roku badania na grupie  ponad pięciuset seniorów powyżej 80. roku życia. Zasady doboru uczestników badania były rygorystyczne. Seniorzy nie mogli cierpieć na demencję, nie mogli też być hospitalizowani ani przebywać w domu opieki.

Analizy belgijskich naukowców wykazały, że przyjmowanie odpowiednich dawek leków o właściwych porach było dużym problemem dla badanej grupy. Według wyników opublikowanych w British Journal of Clinical Pharmacology, dwie trzecie starszych pacjentów nie przyjmuje pełnej dawki leku, jaka jest im potrzebna. W 56 proc. przypadków leki były przyjmowane o złej porze dnia lub zażywane w nadmiarze. 40 proc. badanych zażywało swoje medykamenty zbyt rzadko.

Wnioski z badania wskazują na dużą zależność pomiędzy prawidłowym przyjmowaniem leków, a stanem zdrowia seniorów. Wśród osób starszych, które brały leki w zbyt niskich dawkach, wzrosła liczba hospitalizacji i zgonów. W ciągu trwającego 18 miesięcy badania, ryzyko hospitalizacji u takich osób wzrosło o 26 proc. Liczba zgonów wzrosła o 39 proc.

Tylko 17 proc. uczestników badania nie miało problemów z przestrzeganiem zasad przyjmowania leków. Mniej istotne dla zdrowia błędy dotyczyły na przykład łączenia medykamentów z jedzeniem, przyjmowania ich przed lub po posiłku. 

 

JS

Źródło: CBS News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz