Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła poprawki Senatu do ustawy „antytytoniowej”

22 Lipca 2016, 9:29

Handlowcy zyskali więcej czasu na usunięcie informacji dotyczących sprzedawanych wyrobów tytoniowych, poza marką i ceną. Wczoraj wieczorem poprawki Senatu do ustawy „antytytoniowej” przyjęła sejmowa Komisja Zdrowia. Dziś posłowie zagłosują nad całością ustawy.

To jedyna merytoryczna poprawka wniesiona przez Senat. Pozostałe siedem poprawek miało charakter porządkujący i redakcyjny. Poprawkę wydłużającą czas na usunięcie informacji handlowych, do projektu ustawy antytytoniowej zaproponowało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na liczne postulaty przedsiębiorców. Oznacza to, że handlowcy będą mieli czas do końca tego roku na usunięcie wszelkich informacji dotyczących sprzedawanych wyrobów tytoniowych, poza marką i ceną. W pierwotnej wersji ustawy mieliby na to tylko 2 tygodnie.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych implementuje unijną dyrektywę tytoniową do polskiego porządku prawnego. Między innymi wprowadza obowiązek umieszczania mieszanych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów zajmujących 65% zewnętrznego obszaru opakowania i obowiązek informowania przez producentów o wszystkich składnikach używanych do produkcji papierosów. Ustawa wprowadza również zakaz stosowania aromatów. Wyjątkiem są papierosy mentolowe, na które ustanowiono okres przejściowy do 2020 r.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz