P. Warczyński: nie wszystkie samorządy są przeciwne finansowaniu świadczeń

22 Lipca 2016, 10:10

Nie wszystkie samorządy są przeciwne finansowaniu świadczeń medycznych dla swoich mieszkańców – mówi wiceminister zdrowia Piotr Warczyński w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. Taką możliwość wprowadziła niedawna nowelizacja ustawy o działalności leczniczej. Zmiana wywołała wśród samorządowców wiele kontrowersji. To dobre rozwiązanie – broni nowelizacji wiceminister zdrowia.

Zdaniem Piotra Warczyńskiego, jeśli jakiś samorząd ma pieniądze i może je wykorzystać na ochronę zdrowia z korzyścią dla swoich mieszkańców, to bez sensu było dalsze ustawowe blokowanie takiej możliwości. Jeśli w regionie wyczerpią się limity na pewne świadczenia, samorządy będą mogły przekazać pieniądze bezpośrednio do placówek medycznych tak, żeby pacjenci mogli być dalej leczeni. Fundusz nie zawsze może pokryć koszty takich świadczeń – podkreśla wiceminister zdrowia i dodaje, że chodzi o to, aby poprawić sytuację pacjentów tam, gdzie jest to możliwe.

Ministerstwo Zdrowia nie potrafi jednak w tej chwili oszacować jaka może być skala kupowania przez samorządy świadczeń medycznych.

AS

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz