RPO: brak refundacji ograniczy stosowanie in vitro

22 Lipca 2016, 16:47

Zapłodnienie pozaustrojowe jest uznaną na całym świecie metodą leczenia niepłodności o potwierdzonej skuteczności – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do ministra zdrowia K. Radziwiłła. Zdaniem Rzecznika decyzja o rezygnacji z finansowania wspomnianej metody na rzecz innych metod leczenia niepłodności, oznacza w praktyce znaczne ograniczenie stosowania in vitro.

W zainteresowaniu Rzecznika pozostaje kwestia zaprzestania finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu państwa. Zagwarantowanie dostępu do bezpiecznych technik w zakresie rozrodczości uznaje się za kluczowy element ochrony zdrowia reprodukcyjnego. Zapewnienie mającej odpowiednią jakość opieki zdrowotnej ma znaczenie nie tylko dla poszanowania praw kobiet do ochrony zdrowia, ale także jest gwarantem przyjścia na świat zdrowego dziecka – czytamy w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra K. Radziwiłła.

Zdaniem Rzecznika decyzja o rezygnacji z finansowania wspomnianej metody na rzecz innych metod leczenia niepłodności, oznacza w praktyce znaczne ograniczenie stosowania in vitro. Nie ma też uzasadnienia we wskazaniach aktualnej wiedzy medycznej – dodaje RPO i prosi ministra o wskazanie jakie inne metody leczenia niepłodności o porównywalnej skuteczności będą finansowane przez resort zdrowia. Za takie metody trudno uznać programy profilaktyczne, które nie powinny być substytutem dla metod terapeutycznych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją ministra K. Radziwiłła, resort zdrowia nie finansuje już rządowego programu in vitro. Program został zakończony 30 czerwca br. W Ministerstwie Zdrowia pracuje zespół do spraw projektu programu z zakresu zdrowia prokreacyjnego. Wśród jego zadań znalazło się m.in. opracowanie projektu programu polityki zdrowotnej z zakresu zdrowia prokreacyjnego.

Rzecznik zwrócił się do MZ z prośbą o przekazanie informacji dotyczących założeń przygotowywanego projekt. RPO chce także wiedzieć kiedy propozycje resortu zdrowia w tym zakresie będą gotowe.

AS

Źródło: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz