Pierwsze dziecko z wirusem Zika w Europie

26 Lipca 2016, 12:02

W Hiszpanii odnotowano pierwszy przypadek wirusa Zika u noworodka. Rodzice dowiedzieli się o małogłowiu dziecka podczas badań prenatalnych. Mimo to zdecydowali, że przyjdzie na świat.

Dziecko pomimo choroby urodziło się w stanie stabilnym – powiedział Felix Castillo, szef neonatologów szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie. Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, po 40 tygodniach ciąży. Dr Castillo potwierdził, że dziecko ma małogłowie.

To pierwszy tego typu przypadek w Europie. Co prawda, w zeszłym miesiącu w Słowenii wykryto u ciężarnej kobiety wirus Zika, jednak matka zdecydowała się na aborcję. Zgodnie z danymi Hiszpańskiego resortu zdrowia do tej pory w Hiszpanii zarażonych wirusem było 190 osób, tylko jedna z nich zaraziła się nim w Hiszpanii.

Władze twierdzą, że matka dziecka zaraziła się wirusem za granicą, jednak nie podają w jakim kraju. Wirus jest powszechny w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w Brazylii.

Zgodnie z prognozami naukowego czasopisma Nature Mikrobiologii wirusem zarazi się ponad 90 mln ludzi, w tym około 1,65 miliona kobiet w ciąży. Na początku tego roku WHO alarmowało, że wirus Zika stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

JS

Źródło: bbc.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz