B. Małecka-Libera: ustawa o zdrowiu publicznym zyska właściwą rangę

27 Lipca 2016, 14:19

Bardzo się cieszę, że ustawa o zdrowiu publicznym, którą przygotowałam jako wiceminister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz zyskała należytą rangę w strategii zdrowia, o czym wczoraj poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To komentarz posłanki PO, wiceszefowej sejmowej Komisji Zdrowia do propozycji zmian w systemie ochrony zdrowia, którą wczoraj przedstawił szef resortu zdrowia.

Będę bacznie obserwowała jak w praktyce będzie wyglądało realizowanie zapowiedzi, które są dość mocno rozciągnięte w czasie – zapowiada Beata Małecka-Libera i dodaje, że najbardziej obawia się stagnacji i chaosu w podejmowaniu decyzji.

Nie wierzę także, że zmiana NFZ w inną jednostkę będzie miała znaczenie dla pacjenta, spowoduje raczej niepewność – podkreśla wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia.

Przypomnijmy, że wśród wczorajszych propozycji ministra Radziwiłła dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia znalazł się także projekt utworzenia Urzędu Zdrowia Publicznego. Nowy urząd ma skonsolidować rozproszone obecnie agendy zajmujące się zdrowiem publicznym. W jego skład weszłyby m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Urząd Zdrowia Publicznego odpowiadałby także za realizację Narodowego Programu Zdrowia. Zgodnie z zapowiedzią MZ jego działania merytorycznie wspierać będzie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

AS

Źródło: FB

Foto: FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz