Cukrzycy apelują do MZ o dostęp do nowoczesnych terapii

28 Lipca 2016, 12:45

O dostęp do nowoczesnych terapii, skuteczną profilaktykę i stworzenie narodowej strategii walki z cukrzycą – apelują do ministra K. Radziwiłła pacjenci chorzy na cukrzycę. Opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2. wymaga natychmiastowych zmian – piszą w liście otwartym stowarzyszenia zrzeszające pacjentów chorych na cukrzycę i domagają się między innymi refundacji leków inkretynowych (opóźniających konieczność stosowania insuliny).

3 mln osób z cukrzycą w Polsce cierpi z powodu braku dostępu do nowoczesnych terapii – piszą do ministra zdrowia pacjenci. Olbrzymim problemem są rosnące koszty społeczne związane z diabetologią. Utrzymują się one na poziomie 7 mld zł rocznie, z czego ponad 3,5 mld to koszty powikłań.

W 2013 roku NFZ zaoszczędził na refundacji terapii stosowanych w cukrzycy około 360 mln zł. Tylko 11 proc. tej kwoty w kolejnych latach Fundusz przeznaczył na refundację innowacyjnych terapii stosowanych u pacjentów chorych na cukrzycę – czytamy w liście.

Polska jest jednym z ostatnich trzech krajów UE, gdzie leki inkretynowe nie są refundowane – wskazują pacjenci i przypominają, że wciąż brakuje również kompleksowej strategii walki cukrzycą.

Waga, jaką przywiązuje Pan do walki z cukrzycą pozwala mieć nadzieję, że nadszedł czas na dobrą zmianę także dla osób z cukrzycą – kończą list do Radziwiłła pacjenci i oczekują spotkania z ministrem. 

AS

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz