Suplementy diety groźne dla zdrowia?

29 Lipca 2016, 13:28

Niewłaściwe stosowanie bądź nadużywanie niektórych rodzajów suplementów diety może mieć poważne konsekwencje. Wskazują na to wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Consumer Reports we współpracy z Amerykańską Agencją Żywności i Leków FDA. 

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą szkodliwości stosowania niektórych rodzajów suplementów diety.  Należą do nich witaminy, probiotyki  czy środki na odchudzanie. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do produktów leczniczych, których bezpieczeństwo i jakość muszą być zbadane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) - suplementy diety nie przechodzą takiej procedury.

Badacze z Consumer Reports współpracując z lekarzami i ekspertami w dziedzinie żywienia zidentyfikowali 15 składników suplementów diety, których powinno się unikać. Należy do nich m.in. kofeina i kava – dodawane często do środków na odchudzanie oraz czerwony ryż.

Innego zdania są producenci suplementów diety. Są oburzeni generalizowaniem problemu. Przypominają, że co roku 150 mln Amerykanów zażywa suplementy diety, które nie wywołują u nich żadnych reakcji ubocznych i mają pozytywny wpływ na działanie organizmu.

FDA natomiast przypomina: to, że suplementy diety można kupić w aptekach , niestety nie oznacza, że są to produkty przebadane przez odpowiednie organy kontrolne.

JS

Źródło: CBS News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz