Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą szkodliwości stosowania niektórych rodzajów suplementów diety. Należą do nich witaminy, probiotyki czy środki na odchudzanie. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do produktów leczniczych, których bezpieczeństwo i jakość muszą być zbadane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) - suplementy diety nie przechodzą takiej procedury.
Badacze z Consumer Reports współpracując z lekarzami i ekspertami w dziedzinie żywienia zidentyfikowali 15 składników suplementów diety, których powinno się unikać. Należy do nich m.in. kofeina i kava – dodawane często do środków na odchudzanie oraz czerwony ryż.
Innego zdania są producenci suplementów diety. Są oburzeni generalizowaniem problemu. Przypominają, że co roku 150 mln Amerykanów zażywa suplementy diety, które nie wywołują u nich żadnych reakcji ubocznych i mają pozytywny wpływ na działanie organizmu.
FDA natomiast przypomina: to, że suplementy diety można kupić w aptekach , niestety nie oznacza, że są to produkty przebadane przez odpowiednie organy kontrolne.
JS
Źródło: CBS News