Pacjenci przeciwko obniżkom wycen w kardiologii

02 Sierpnia 2016, 12:38

Ponad osiemnaście tysięcy pacjentów leczonych kardiologicznie podpisało się pod petycją do ministra K. Radziwiłła w sprawie obniżki wycen. Ubolewam nad planowanymi zmianami obniżenia środków na leczenie kardiologiczne. Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Niestety minister zdrowia nie wsłuchuje się w nasz głos – zaznaczył Marian Saska, prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i układu Krążenia EkoSerce. 

Podczas zorganizowanego dziś pod Ministerstwem Zdrowia briefingu, pacjenci apelowali o szerszą dyskusję na temat planowanych zmian w kardiologii. Chorzy zgłaszają potrzebę zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów oraz wdrażania wysokich standardów terapii i nowoczesnego sprzętu. Przedstawiciele pacjentów uważają, że zmiany w wycenie procedur kardiologicznych spowodują pogorszenie dostępności do wysokiej jakości terapii, co zwiększy i tak dużą śmiertelność wśród pacjentów kardiologicznych.

Chciałbym, aby każdy miał równy dostęp do leczenia, a na razie mam poczucie, że mimo, iż pacjenci kardiologiczni stanowią tak ogromną liczbę wszystkich chorych, to jednak kardiologia jest niedoinwestowana. A teraz jeszcze rząd chce zmniejszyć nakłady. To jest skazywanie nas – na pewną śmierć – powiedział Marian Saska, prezes Stowarzyszenia EkoSerce na dzisiejszym briefingu.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu resort zdrowia zaproponował nowe wyceny procedur kardiologicznych. W efekcie poważne obniżki dotknęłyby kardiologię zabiegową, którą lekarze uważają za najskuteczniejszą w tej chwili metodę leczenia chorób serca. Na zmianach taryf zyskać ma natomiast kardiologia zachowawcza. Nowe wyceny – zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia – mają zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. 

AS

Źródło: Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce”

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Cezarym Wtorek, 02 Sierpnia 2016, 20:24
muszę zadzwonić do ciotki. czeka bidula na dwa sterty. pewnie leży w bezruchu, bo intryguje ją, jaka będzie wycena tego świadczenia.
Lusia Wtorek, 02 Sierpnia 2016, 20:19
Wszyscy pacjenci, którzy podpisali petycje oczywiście wiedza i rozumieją co to znaczy obniżka wycen. Świadomie podpisali petycje, bo chcą być zdrowi. Żałosne.