W. Kraska: zmiany w systemie musimy wprowadzić szybko

03 Sierpnia 2016, 10:45

Przedstawiony właśnie przez Ministerstwo Zdrowia projekt reformy systemu opieki zdrowotnej zdeterminuje kondycję polskiej służby zdrowia w najbliższych latach – mówi senator Waldemar Kraska, przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia w rozmowie z Polityką Zdrowotną. 

Zaproponowane przez resort zdrowia zmiany mają za zadanie zapewnienie wszystkim obywatelom Polski równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej co jest absolutnie konieczne żeby system dobrze działał. Bardzo ważnym elementem reformy systemu jest zawarta w projekcie koncepcja zmian w obszarze profilaktyki i promocji zdrowia – wiadomo od dawna, że zapobieganie jest dla systemu tańsze i efektywniejsze niż leczenie.

Pamiętajmy, że wiele zmian dotyczących reformy systemu wprowadzamy już teraz – podkreśla senator Kraska. - Dotyczy to na przykład zmiany wycen niektórych świadczeń czy też porządkowania systemu tworzenia nowych i funkcjonowania już istniejących szpitali. Zbyt długo panowała tu tzw. „wolna amerykanka”: niemal każdy kto chciał mógł otworzyć swój szpital, a potem placówki stały z pustymi łóżkami i błagały o kontrakt. W nowym systemie nie będzie to możliwe – powstawanie nowych szpitali będzie musiało być zgodne z realnym zapotrzebowaniem na danym terenie na takie placówki.

Przewodniczący Komisji Zdrowia podkreśla, że najważniejszym elementem zmiany w systemie jest zwiększenie finansowania służby zdrowia.  - Od lat mówiliśmy o uszczelnianiu, zmianie organizacji, ale dobrze widzimy, że odstajemy pod względem wydatków na opiekę zdrowotną od innych krajów Europy. Finansowanie jest za małe, aby zapewnić obywatelom Polski dłuższe życie w dobrej kondycji. Nawet najlepszy system tego nie zapewni jeżeli będzie brakować pieniędzy.

Jest duża wola wprowadzenia zaproponowanych przez ministerstwo zmian. Mam nadzieję, że nakłady w wysokości 6% PKB uda się osiągnąć nawet szybciej niż w 2025 roku co obecnie jest oszacowane przez MZ w przedstawionym projekcie – komentuje senator Kraska. - Wiem, że prace nad projektem są w ministerstwie dość zaawansowane, wierzę że zmiany będą wprowadzane sprawnie. Zdajemy sobie  sprawę z tego, że jeżeli nie zreformujemy obecnego systemu wystarczająco szybko, nasi wyborcy nam tego nie zapomną.

Agnieszka Kramza

Foto: kraska.home.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

rez Środa, 03 Sierpnia 2016, 19:32
To mówiłem ja Jarząbek.