B. Arłukowicz: lista leków dla seniorów budzi poważne wątpliwości

03 Sierpnia 2016, 14:37

Mam poważane wątpliwości co do listy darmowych leków dla seniorów i sposobu jej tworzenia – powiedział dziś na konferencji prasowej szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zupełnie nieznana jest metoda doboru tych leków, a rozmawiamy o poważnych pieniądzach publicznych – dodał były minister zdrowia.

Nie wiemy na jakiej podstawie minister zdrowia podjął decyzję, że jedne leki na bezpłatnym wykazie się znalazły, a inne nie – mówił dziś w Sejmie Bartosz Arłukowicz. Nie wiemy też na jakiej podstawie minister zdecydował, że określone choroby będą leczone w systemie bezpłatnych leków, a inne nie. Są też takie choroby, na które na wykazie brakuje leków – wskazał Bartosz Arłukowicz i wymienił miedzy innymi leki stosowane w leczeniu astmy i przerostu prostaty. Brakuje też doustnych leków przeciwcukrzycowych – dodał.

Nasze bardzo poważne wątpliwości budzi też fakt, że na wykazie ministra zdrowia znaleźli się wszyscy producenci jednej, konkretnej cząsteczki – mówił dziś szef sejmowej Komisji Zdrowia. Na listę trafił też najdroższy lek przeciwzakrzepowy, a nie ma na niej leków tańszych. Podobna sytuacja występuje w przypadku leku na jaskrę i na cukrzycę. Na liście znalazły się drogie długodziałające analogi insulin, a brakuje tanich leków doustnych.

Na liście zostały umieszczone leki niezależnie od tego czy producent tego chciał czy nie. To bardzo poważnie wiąże ręce ministrowi zdrowia. Niezależnie czy w toku negocjacji koncern obniży cenę leku czy nie – i tak znajdzie się on na liście – podkreślił Arłukowicz.

Obietnica była jasna: wszystkie leki dla wszystkich seniorów za darmo, a dziś wiemy już, że nie wszystkie, nie dla wszystkich i tylko od lekarza rodzinnego – podsumował rządowy projekt 75+ Bartosz Arłukowicz.

Do propozycji ministra Radziwiłła, dotyczącej zmian w systemie ochrony zdrowia odniosła się natomiast posłanka PO Beata Małecka-Libera. Likwidacja NFZ, to tylko zmiana szyldu i centralizacja. Z Warszawy nie da się skutecznie zarządzać szpitalami w regionach – skomentowała wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia. Ryczałtowe finansowanie szpitali, to też żadna motywacja do polepszania jakości świadczonych usług medycznych – oceniła. Małecka-Libera krytycznie odniosła się także do propozycji utworzenia sieci szpitali. Niezależnie od jakości zarządzania placówkami w ramach sieci, i tak będą one miały zapewnione finansowanie – mówiła i dodała, że przedstawiony przez ministra Radziwiłła plan zmian w ochronie zdrowia oznacza chaos, niepewność i brak strategicznych decyzji.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Józef Piątek, 12 Sierpnia 2016, 11:45
Arłukowicz? Temu Panu już dziękujemy.