Pracownicy medyczni chcą spotkania z prezesem J. Kaczyńskim

08 Sierpnia 2016, 9:02

Porozumienie Zawodów Medycznych – zrzeszające 9 związków zawodowych – wystąpiło o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Pracownicy ochrony zdrowia protestują przeciwko założeniom reformy w zdrowiu, które przedstawił niedawno minister K. Radziwiłł. Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych, propozycja rozłożenia wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB na kolejne lata, jest zatrważająca. 

Związki zawodowe reprezentujące wszystkie zawody medyczne domagają się spotkania z prezesem J. Kaczyńskim. Wcześniejsze prośby o rozmowę skierowane do premier Beaty Szydło zostały odrzucone – przypomina Porozumienie Zawodów Medycznych. Trudno pojąć taką demonstracyjną arogancję skierowana wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników służby zdrowia – uważają związkowcy.

Pracownicy medyczni chcę rozmawiać m.in. o założeniach reformy zdrowotnej, którą przygotował resort zdrowia. Krytycznie odnoszą się do zapowiedzi zwiększania nakładów na ochronę zdrowia przez kolejne lata do poziomu 6 proc. PKB. Ich zdaniem to zdecydowanie za mało. Zapowiedź wzrostu nakładów tak odsuniętego w czasie jest zupełnie niewiarygodna – oceniają związkowcy. Ich zdaniem taki wzrost nie wystarczyłby nawet teraz na pokrycie kosztów wszystkich świadczeń gwarantowanych przez państwo. Bez natychmiastowego i istotnego zwiększenia finansowania w zdrowiu nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania – uważają przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych.

Równie zatrważająca – w ocenie PZM – jest ministerialna propozycja ustawy o wynagrodzeniach pracowników publicznej służby zdrowia. Zgodnie z nią przez najbliższych 6 lat ma być zamrożony dotychczasowy (w wielu przypadkach skrajnie niski) poziom wynagrodzeń, a zaproponowane za 6 lat stawki są tak niskie, że można je odczytać jako obelgę dla ciężko pracujących pracowników, codziennie ratujących ludzkie życie, ponoszących wielką odpowiedzialność, poddanych niezwykle silnemu stresowi.

Porozumienie Zawodów Medycznych zwróciło się z listem do Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o spotkanie w czasie którego przedstawiono by stanowisko pracowników służby zdrowia. Podobne, wcześniejsze wystąpienie skierowane do pani Premier zostało zlekceważone, a prośba o spotkanie odrzucone. Przedstawicielom PZM trudno pojąć taką demonstracyjną arogancję skierowaną wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników służby zdrowia.

Przedstawiciele PZM omówili również szczegóły dotyczące organizacji wielkiej manifestacji pracowników służby zdrowia w dniu 24 września 2016 roku, której głównym hasłem ma być żądanie natychmiastowego zwiększenia nakładów na publiczne lecznictwo do poziomu, który gwarantuje likwidację kolejek, właściwy poziom leczenia i odpowiednie wynagrodzenia personelu medycznego. 

 

AS

Źródło: OZZL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz