Ministerstwo Zdrowia ostrzega lekarzy

23 Sierpnia 2016, 14:36

Wprowadzenie darmowego dostępu do niektórych leków dla pacjentów 75+ nie może być podstawą do zmiany zasad leczenia, jeśli nie jest to podyktowane zmianą stanu zdrowia chorego – podkreśla wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w komunikacie skierowanym do lekarzy i zapowiada kontrole NFZ dotyczące przestrzegania zasad ordynacji leków.

Chodzi o sytuacje, w których lekarz specjalista rekomenduje zmianę zasad prowadzonego leczenia tylko ze względu na fakt, że lek znajduje się w wykazie bezpłatnych leków (np.: lek z tzw. drugiej linii leczenia), a pacjent w sposób skuteczny był leczony lekami tzw. pierwszej linii leczenia i zgodnie z wiedzą medyczną leczenie to byłoby nadal skuteczne. W takich przypadkach lekarzom grożą kontrole NFZ dotyczące zasad ordynacji leków – ostrzega wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów zacznie obowiązywać od 1 września. Recepty na darmowe medykamenty będą mogli wypisywać wyłącznie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Takiej recepty nie dostaną pacjenci korzystający z porady specjalistów, po hospitalizacji czy korzystający z nocnej świątecznej opieki lekarskiej. Żeby otrzymać receptę na bezpłatny lek, pacjent będzie też musiał udać się na wizytę do swojego lekarza POZ – tam, gdzie złożona była deklaracja na tzw. listę aktywną w POZ.

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Aaa Czwartek, 25 Sierpnia 2016, 8:20
A niespecjalista zatrudniony w POZ moze lek za darmo zapisać?
nojakto Środa, 24 Sierpnia 2016, 14:55
A dlaczego specjaliści nie mogą wystawić recepty? Co, z ich usług seniorzy nie korzystają? A co z geriatrami? :D
dziękujemy za cudowne pomysły Radziwiłłowi, formularz do 500+ można złożyć na każdej poczcie, w banku i internetach. Nayomiast ochrona zdrowia ma siedzieć cicho, bo jeszcze każą opracowywać 20 lat studia.
remik Wtorek, 23 Sierpnia 2016, 20:45
O proszę. Typowe dla Ministra Zdrowie straszenie lekarza NFZetem. W końcu likwidują więc można urzędników platnika ubabrać w kolejne gowno. Bokiem wam wyjdzie jeszcze pseudoreforma Mości Księcia .