Powstał Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany

24 Sierpnia 2016, 12:21

Celem inicjatywy podjętej między innymi przez posłów Ruchu Kukiz’15 jest zalegalizowanie medycznej marihuany. W składzie Obywatelskiego Komitetu znaleźli się politycy z różnych stron sceny politycznej – podkreślali jednak posłowie Kukiz’15 podczas dzisiejszej konferencji prasowej.  

Ponad pół roku temu projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczący możliwości stosowania leczniczej marihuany złożył w Sejmie klub Kukiz’15. W ostatnich dniach, w związku z nagłośnieniem sprawy Tomasza Kality, wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały chęć pracy nad tym projektem. SLD złożyło w Sejmie własny projekt ustawy.

Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany popiera projekt przygotowany przez posłów z Ruchu Kukiz’15. Zakłada on dwuletni pilotaż, na podstawie którego będzie można ocenić czy przygotowane rozwiązania sprawdzają się w praktyce – mówił dziś Jędrzej Sadowski, współautor projektu.

Od lat walczymy o to, żeby pacjent w tym kraju nie musiał być przestępcą i żeby nie musiał dokonywać bardzo trudnych wyborów, aby móc się leczyć albo godnie umierać – podkreślała Dorota Gudaniec, szefowa Obywatelskiego Komitetu Medycznej Marihuany – matka niepełnosprawnego chłopca, który jest leczony medyczną marihuaną.

Każdy obywatel tego kraju ma prawo, żeby być zdrowym i żeby móc się leczyć za pomocą wszystkich dostępnych metod. Musimy umieć oddzielić przestępstwo od ratowania zdrowia i życia – mówiła dziś podczas konferencji w Sejmie prof. Monika Płatek, członek Komitetu Medycznej Marihuany.

W skład Obywatelskiego Komitetu Medycznej Marihuany – poza politykami – weszli także naukowcy i sami pacjenci. Wśród osób popierających inicjatywę legalizacji medycznej marihuany jest miedzy innymi dr. Marek Bachański, który leczył marihuaną dzieci chore na padaczkę, w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Po głośnej sprawie niedopełnienia obowiązków proceduralnych, lekarz został zwolniony z pracy w CZD.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz