Lekarze: potrzebne wytyczne dla seniorów dot. leków 75+

26 Sierpnia 2016, 12:15

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie informacji dla pacjentów, która precyzyjnie określi zasady wypisywania bezpłatnych leków w ramach programu 75+.

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne dla lekarzy i farmaceutów w związku z wejściem w życie (od 1 września br.) rządowego programu darmowych leków dla seniorów. Zdaniem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego brakuje jednak szczegółowej informacji dla samych pacjentów.

Wytyczne dla pacjentów do umieszczenia na tablicach informacyjnych w przychodniach wydają mi się niezwykle potrzebne – mówi Marek Twardowski, wiceprezes PZ i dodaje, że seniorzy nie przy każdym schorzeniu otrzymają lek z refundacją. Warto wyjaśnić co i w jakim przypadku się należy – wskazuje M. Twardowski.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów zacznie obowiązywać od 1 września. Recepty na darmowe medykamenty będą mogli wypisywać wyłącznie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Takiej recepty nie dostaną pacjenci korzystający z porady specjalistów, po hospitalizacji czy korzystający z nocnej świątecznej opieki lekarskiej. Żeby otrzymać receptę na bezpłatny lek, pacjent będzie też musiał udać się na wizytę do swojego lekarza POZ – tam, gdzie złożona była deklaracja na tzw. listę aktywną w POZ. Ministerstwo uczula również lekarzy, żeby nie zmieniali swoim pacjentom terapii tylko dlatego, że dany lek, który pacjent aktualnie przyjmuje, nie znalazł się na darmowym wykazie. I zapowiada kontrole NFZ dotyczące przestrzegania zasad ordynacji leków. 

AS

Źródło: PZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz