Brytyjski rząd walczy z otyłością wśród dzieci

30 Sierpnia 2016, 11:35

Już blisko jedna trzecia dzieci w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Obecne tendencje wskazują, że w kolejnych latach to zjawisko będzie się pogłębiać. Odpowiedzią rządu jest kompleksowy plan walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci. Co konkretnie zawiera nowa strategia?

W Wielkiej Brytanii zjawisko nadwagi i otyłości coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. Już jedna trzecia najmłodszych Brytyjczyków – w wieku od 2 do 15 lat – zmaga się z tym problemem. Otyłość i nadwaga są przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca czy choroby nowotworowe. Wiąże się to również ze skutkami ekonomicznymi. Już w tej chwili koszty leczenia chorób związanych z otyłością przewyższają łączne nakłady na policję, straż pożarną i wymiar sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii. W 2014 i 2015 roku brytyjski NHS wydał na leczenie tych schorzeń ponad 5 mld funtów. Co ciekawe, badania wskazują, że na otyłość dużo bardziej narażone są dzieci pochodzące z rodzin o niskich dochodach. Nowa strategia brytyjskiego rządu ma zahamować epidemię otyłości wśród dzieci w ciągu najbliższych 10 lat.

Podatek od słodkich napojów i nowe etykiety na produktach spożywczych

Jedną z metod walki z otyłością wśród najmłodszych Brytyjczyków ma być wprowadzenie specjalnego podatku od napojów słodzonych. Brytyjskie nastolatki są najliczniejszą grupą konsumentów tych napojów w UE. Tak uzyskane przychody maja być przeznaczone na programy zdrowotne promujące zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę. Rząd spodziewa się, że taka forma działania zmusi producentów napojów do obniżenia zawartości cukru w sprzedawanych produktach. Firmy maja na to dwa lata. W przeciwnym razie zostaną obciążone dodatkową opłatą. Zmienić mają się także etykiety na produktach spożywczych. Będą bardziej przejrzyste i w sposób dokładny i szczegółowy mają opisywać zawarte w produktach substancje.

Stopniowa eliminacja cukru z produktów przeznaczonych dla dzieci

Kolejnym pomysłem zawartym w najnowszej strategii walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci ma być stopniowe eliminowanie cukru z produktów spożywczych. Wytyczne mówią o zmniejszaniu zawartości cukru o 5 proc. rocznie. Zasada ta ma dotyczyć wszystkich sektorów: producentów, detalistów, ale także restauracji i kawiarni. W pierwszej kolejności redukcja cukru obejmie jednak najbardziej popularne produkty dla dzieci, takie jak płatki śniadaniowe, jogurty i ciastka. Wytyczne dla pierwszych 9 kategorii produktów spożywczych mają być gotowe już w marcu przyszłego roku.

Innowacje w żywieniu i wsparcie dla producentów żywności

Brytyjski rząd zamierza również wspierać innowacje w produkcji żywności. Chce w ten sposób pomóc producentom w przechodzeniu na wytwarzanie zdrowszej żywności. Na ten cel zostanie przeznaczone 10 mln funtów. Stworzony zostanie również nowy model żywienia, który uwzględni problem nadwagi i otyłości wśród dzieci.  Cały sektor publiczny w Wielkiej Brytanii zostanie zobowiązany do stosowania się do tych zaleceń. Dotyczy to miedzy innymi szkół, przedszkoli, ale też szpitali i ośrodków sportowych.

Bony na zdrową żywność dla najuboższych rodzin i promocja aktywności fizycznej w szkołach

Dla rodzin o niskich dochodach ponownie zostanie uruchomiony specjalny system bonów, które będzie można wymieniać na zdrowe produkty spożywcze (warzywa, owoce i mleko). W ubiegłym roku z takich bonów skorzystało blisko pół miliona brytyjskich dzieci. Rządowy program wprowadzi też zmiany dotyczące aktywności fizycznej w szkołach. Zajęcia ruchowe dla dzieci będą się odbywać codziennie i trwać przynajmniej godzinę. Wymóg ten będzie dotyczył szkół podstawowych. Od września 2017 roku szkoły będą mogły przystąpić do specjalnego rankingu, dzięki któremu wiadomo będzie, które placówki oświatowe szczególnie dobrze radzą sobie z propagowaniem zdrowego stylu życia.

Szkolenia dla personelu medycznego

Brytyjski rząd dostrzega tez ogromna rolę pracowników ochrony zdrowia we wdrażaniu i realizowaniu strategii walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci. Personel medyczny ma być specjalnie szkolony z wpływu na zmianę zachowań i nawyków żywieniowych, a także reagowania na problem otyłości już na najwcześniejszym etapie. To zadanie mają wziąć na siebie głównie pielęgniarki szkolne i środowiskowe.

Według deklaracji brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, przygotowana strategia zapobiegania problemowi nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, to dopiero początek podejmowanych przez rząd działań, a nie ostatnie słowo w tej dyskusji. 

AS

Źródło: gov.uk

Foto: gov.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz