INFARMA o nowej liście leków refundowanych

30 Sierpnia 2016, 12:24

Nowa lista leków refundowanych daje nadzieję na wprowadzanie innowacyjnych terapii jako standardu leczenia w Polsce – uważają eksperci INFARMY. W odpowiedzi na wielomiesięczne postulaty pacjentów onkologicznych, w ramach nowego programu lekowego refundacją objęta będzie terapia z wykorzystaniem olaparybu (nowotwór jajnika). Korzystne zmiany dotyczą również leków na schizofrenię i chorobę Parkinsona. Przełomem jest także wejście w życie listy „S” – obejmującej bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia.

Wrześniowa lista leków refundowanych dowodzi, że Ministerstwo Zdrowia dostrzega zakres zdrowotnych oraz gospodarczych korzyści płynących z wykorzystania nowoczesnych terapii lekowych – uważają eksperci INFARMY. Ich zdaniem, największą jakościową zmianą jest objęcie refundacją leku zawierającego cząsteczkę olaparyb. Będzie on dostępny w ramach pionierskiego programu lekowego „Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej”.

Odczuwalne dla pacjentów zmiany pojawią się też na rynku aptecznym. Refundacja obejmie nowe molekuły, m.in: tapentadol zwalczający ból w przebiegu chorób nowotworowych, pramipeksol stosowany w terapii choroby Parkinsona oraz mometasone używany w leczeniu alergicznych nieżytów nosa i chorób zapalnych skóry. Ponadto cząsteczka lanreotyd będzie od września finansowana w nowym wskazaniu – leczeniu guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych.

Trzy substancje będą objęte refundacją we wskazaniach pozarejestracyjnych. Lakozamid, stosowany w terapii padaczki u dzieci, oraz desmopresyna, używana w leczeniu moczenia nocnego, zyskały rozszerzenie związane z wiekiem. Posakonazol będzie refundowany w dodatkowym wskazaniu – w terapii przeciwgrzybiczej w przebiegu chemioterapii.

Po raz pierwszy do wykazu leków refundowanych dołączono listę ponad tysiąca leków, które będą wydawane bezpłatnie pacjentom po 75 roku życia. Leki te zawierają substancje najczęściej stosowane w farmakoterapii pacjentów w podeszłym wieku. Nie ma na niej jeszcze leków innowacyjnych, Ministerstwo zapowiada jednak, że lista będzie w przyszłości rozszerzana.

Nowy wykaz leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 września br.

źródło: Infarma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz