RPO: czas pracy lekarzy powinien zostać uregulowany

05 Września 2016, 13:16

Niezależnie od  formy zatrudnienia, powinny obowiązywać przepisy w zakresie maksymalnego dobowego czasu pracy lekarzy – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra K. Radziwiłła. To już kolejny głos w dyskusji na temat warunków pracy personelu medycznego. O uregulowanie czasu pracy lekarzy od dawna postulują lekarze z OZZL, samorząd lekarski, NIK i Rzecznik Praw Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie planuje jednak w tym zakresie żadnych zmian. 

Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, które winny być mu udzielane z należytą starannością – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra K. Radziwiłła i podkreśla, że lekarz nie może być w związku z tym przeciążony pracą i nadmiarem obowiązków. Jego zmęczenie może przyczynić się do błędu, a w konsekwencji narazić na utratę zdrowia lub życia inne osoby – wskazuje RPO.

W swoim wystąpieniu do ministra zdrowia Rzecznik poruszył też problem braków kadrowych i podejmowania przez lekarzy pracy zarobkowej poza podstawowym etatem zatrudnienia. To rodzi kolejne - zdaniem RPO - niebezpieczeństwo, że lekarz nie zadba w dostateczny sposób o swój odpoczynek. Dlatego – niezależnie od  formy zatrudnienia – powinny obowiązywać przepisy w zakresie np. maksymalnego dobowego czasu pracy i odpoczynku – napisał Rzecznik do ministra Radziwiłła.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmian w przepisach dotyczących czasu pracy lekarzy. Obecnie w resorcie nie są prowadzone prace nad nowelizacją przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia – poinformowała nas w ubiegłym tygodniu rzeczniczka MZ Milena Kruszewska. Bez likwidacji deficytu kadr medycznych wprowadzanie kolejnych obostrzeń przepisów może prowadzić do ograniczania dostępu do świadczeń albo do kolejnych przypadków obchodzenia przepisów prawa – uzasadnia swoją decyzję Ministerstwo Zdrowia. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz