MZ: powstanie specjalny budżet na innowacje

05 Września 2016, 16:15

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Jednym z pomysłów jest utworzenie specjalnego budżetu na innowacje. Będzie nim dysponował NFZ. Z dodatkowych środków resort chce dofinansować nierefundowane leki, które nie mają swojego refundowanego odpowiednika, a także produkty stosowane w leczeniu chorób ultrarzadkich.

Główny cel stworzenia budżetu na innowacje to zwiększenie dostępu pacjentów do leków oraz rozwój badań i działalności firm farmaceutycznych w Polsce – uzasadnia swoją propozycję resort zdrowia. Budżetem na innowacje będzie dysponował NFZ. Z tych środków będą mogły być współfinansowane leki nie objęte refundacją i nie mające swojego refundowanego odpowiednika w danym wskazaniu, a także medykamenty stosowane w leczeniu chorób ultrarzadkich.

Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w projekcie ustawy refundacyjnej pacjenci zyskają dostęp do leków, które obecnie nie są refundowane – deklaruje resort zdrowia. Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej ma trafić do konsultacji społecznych jeszcze we wrześniu br.

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz