Poprawi się dostęp do leczenia chorób rzadkich?

08 Września 2016, 9:45

Szansą, która ma się pojawić dla chorujących na rzadkie choroby ma być nowelizacja ustawy refundacyjnej, która ma wejść w życie od stycznia 2017 r. Z chorobami rzadkimi w Polsce może żyć nawet 2 mln osób. Jak rozwiązać ich problemy z dostępnością do leków?

Choroby rzadkie to 5 przypadków na 10 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę populację Polski, daje to liczbę ok. 19 tys. chorych. Natomiast choroby ultrarzadkie, to 1 przypadek na 50–100 tys., co daje 400–800 chorych – mówił dla Newserii dr n. med. Jakub Gierczyński, wykładowca w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Raport Uczelni Łazarskiego „Choroby rzadkie w Polsce” wskazuje, że liczba chorób rzadkich stale rośnie. A leki na te choroby, ze względu choćby na to, że mają jednego producenta na świecie, są bardzo drogie. Przy refundacji bierze się pod uwagę stopień opłacalności.

Nowa ustawa refundacyjna ma to zmienić. Obecnie ustalana jest ostateczna wersja uzgodnień resortowych. W październiku nowa ustawa powinna trafić do konsultacji społecznych, a już od listopada mogłaby trafić pod obrady Sejmu. Tym samym nowelizacja mogłaby wejść w życie z początkiem 2017 roku. Nowa ustawa zmieniłaby sytuację łącznie 2 mln osób, bo szacuje się, że tyle właśnie choruje na rzadkie i bardzo rzadkie choroby.

Wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz twierdzi, że nowelizacja poprawi dostęp chorych do nowoczesnych terapii, a prace nad lepszym wykorzystaniem i powiększeniem budżetu w tym pomogą.

Powinniśmy się jednak zastanowić nad redystrybucja tych środków, które są w budżecie, i wydawać je mądrzej. Zastanowić się nad tym, jak wyglądają wydatki na świadczenia medyczne, czy wszystkie leki, które są na listach refundacyjnych, powinny być refundowane, czy może część leków powinna być współpłacona – wyjaśnia Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

JMac/Newseria

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz