E-papierosa nie zapalimy już w miejscach publicznych

08 Września 2016, 13:18

Od dzisiaj wchodzi w życie ustawa antytytoniowa, która wprowadza zakaz reklamowania, promocji, a także sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim. E-papierosy będą traktowane tak samo, jak tradycyjne, za palenie ich w miejscach publicznych będą grozić kary.

- Wiemy już w sposób jednoznaczny, że nikotyna zawarta w e-papierosach, w ich zasobnikach, jest substancją toksyczną, silnie wpływającą na choroby serca i naczyń. I także wiemy, że to nie jest substytut, i nie można tego używać zamiennie – mówił w Polskim Radio wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Nowelizacja ustawy ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

Zgodnie ze zmianami na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych nie można sprzedawać elektronicznych papierosów, płynów uzupełniających i akcesoriów z nimi związanych. Za ich reklamowanie grozi grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

Zakazy analogiczne jak w przypadku wyrobów tytoniowych
Nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych, określając je analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia klasycznych wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych, miejscach pracy.
Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w noweli całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia – podaje PAP.

Wydzielone pomieszczenia będą mogły być także w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, ale będą musiały spełniać ustawowo określone warunki.
To nie koniec nowelizacji. Zakaz sprzedaży będzie dotyczył także papierosów aromatycznych, ale na razie mentolowe będą jeszcze dostępne do roku 2020.

Zabroniony będzie obrót, produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę i taurynę oraz dodatki mające właściwości barwiące.

Zmieni się także wygląd paczek, na których pojawią się ostrzeżenia tekstowe i graficzne. Nie będzie już informacji o poziomie substancji smolistych.

Ministerstwo Zdrowia rozważa też możliwość objęcie e-papierosów akcyzą.

Założeniem resortu jest, by Polska była krajem wolnym od dymu tytoniowego do roku 2030.

Janusz Maciejowski

Źródło: Polskie Radio

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Bogdan Poniedziałek, 12 Września 2016, 9:20
ja palę e papierosa z "0" zawartością nikotyny jak to się ma do zakazów, czego? Czy to znaczy , że na dyskotekach, fetach nie będzie się używać mgły , dymów
Teresa Piątek, 09 Września 2016, 14:13
No właśnie, już lepiej wapować na zewnątrz. Mój wiśniowy foof tak ładnie pachnie, a jak wejdę do palarni to przesiąknę dymem...
Daniel Piątek, 09 Września 2016, 9:51
Mam nadzieję, że wydzielą specjalne pomieszczenia dla e-palaczy. Nie wyobrażam sobie wapować swojego foofa w otoczeniu zwykłych palaczy.
igor Piątek, 09 Września 2016, 11:30
hehe, mam to samo, ja arbuzowy ONE a tu mi dymem w twarz, podziękuję jednak i wyjdę na zewnątrz